Bundesliga: Τεσσάρα η Γκλάντμπαχ στην Ντόρτμουντ

Bundesliga: Εντυπωσιακή Γκλάντμπαχ επικράτησε 4-2 της Ντόρτμουντ στην πρώτη αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική του Γερμανικού Πρωταθλήματος.

Έκτη νίκη για την Γκλάντμπαχ, έκτη ήττα για την Ντόρτμουντ. Εντυπωσιακοί οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-2 για το εναρκτήριο ματς της 15ης αγωνιστικής στην Bundesliga. Μειώνοντας την μεταξύ τους απόσταση στους τρεις βαθμούς.

Ο Χόφμαν στο 4ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως ο Μπραντ «απάντησε» για τους φιλοξενούμενους στο 19’. Μπενσεμπαϊνί (26’) και Τουράμ (30’) έδωσαν «καθαρό» προβάδισμα στην Γκλάντμπαχ μέσα σε λίγα λεπτά.

Η Ντόρτμουντ μείωσε στο 40’ με τον Σλότενμπεργκ σε 3-2, σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, ο Κονέ έκανε το 4-2 δίνοντας εκ νέου άνεση στην ομάδα του. Στο 69’ ακυρώθηκε μέσω VAR τέρμα του Χόφμαν κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Η Γκλάντμπαχ ανέβηκε στους 22 βαθμούς και είναι 7η, ενώ κράτησε 6η την Ντόρτμουντ με 25 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Οριστικό! «Κλείδωσε» για 25 Μαΐου - Σύμφωνη η UEFA
Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ έδωσε τετραήμερο ρεπό στους παίκτες λίγες ώρες μετά την ήττα από τον Άρη
Euroleague: Κρίσιμα παιχνίδια για Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό με σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr
Μίλαν: Τελικές επαφές με Λοπετέγι για αντί-Πιόλι