La Liga: Έπαιξε όσο χρειαζόταν για να νικήσει η Ρεάλ Μαδρίτης

La Liga: Χωρίς να εντυπωσιάσει η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-1 της Κάντιθ και μείωσε στους 2 την απόσταση απ’ την Μπαρτσελόνα.

Δίχως εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της Primera Division. Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Κάντιθ χωρίς να εντυπωσιάσει, με 2-1. Η «βασίλισσα» πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και αγχώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν μείωσαν οι φιλοξενούμενοι. Παίζοντας ακόμη ένα ματς χωρίς τον Καρίμ Μπενζεμά.

Ο Έβερ Μιλιτάο στο 40’ ήταν αυτός που άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς, ανοίγοντας το σκορ για τους «μερένχες». Το 2-0 ήρθε στο 70’ με τον Τόνι Κρος να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας «καθαρό» προβάδισμα στους γηπεδούχους για τη νίκη.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας κατάφερε να μειώσει στο 81’ δίνοντας σασπένς στο ματς. Ο γνωστός μας απ’ τη θητεία του στον ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ, ήταν ο σκόρερ. Είχε περάσει στο παιχνίδι στο 72’.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η Ρεάλ παρότι αγχώθηκε στην τελική ευθεία του ματς, πήρε μια επαγγελματική νίκη. Η «βασίλισσα» ανέβηκε στους 35 και μείωσε στους 2 την απόστασή της απ’ την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Σε μια κούρσα για δύο όπως φαίνεται, καθώς ήδη έχει «χτιστεί» διαφορά 9 βαθμών απ’ την 3η θέση. Η Κάντιθ έμεινε στους 11 και είναι προτελευταία.