La Liga: Η Βαλένθια «φρέναρε» την Μπέτις

La Liga: Άνετο 3-0 της Βαλένθια επί της Μπέτις που «σκόρπισε» μόλις έμεινε με δέκα – Έχασαν την ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι να ανέβουν στην 3η θέση.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Βαλένθια για την 14η αγωνιστική της Primera Division. Οι «νυχτερίδες» φιλοξένησαν την Μπέτις που είχε μεγάλο κίνητρο, καθώς με νίκη ανέβαινε στην 3η θέση. Όμως οι γηπεδούχοι επικράτησαν άνετα με 3-0, εκμεταλλευόμενοι και την αριθμητική τους υπεροχή.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα, όμως στο δεύτερο οι ισορροπίες άλλαξαν. Μέσα σε 9 λεπτά ο Έντγκαρ Γκονζάλες είδε δύο κίτρινες και αποβλήθηκε για την Μπέτις. Έτσι απ’ το 61’ άρχισε η κατηφόρα για τους γηπεδούχους.

Ο Αλμέιδα στο 63’ άνοιξε το σκορ για τις «νυχτερίδες», με τον Γκιλαμόν να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 81’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κλάιφερτ στο 3ο των καθυστερήσεων.

Έτσι η Μπέτις έμεινε στους 24 βαθμούς μαζί με Ατλέτικο Μαδρίτης και Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η Βαλένθια ανέβηκε στους 19 και είναι 10η.

Στο «Βαγιέκας», Ράγιο και Θέλτα δεν κατάφεραν να σκοράρουν κι έτσι η μεταξύ τους αναμέτρηση ολοκληρώθηκε 0-0. Έτσι η Βαγιεκάνο ανέβηκε στους 22 και είναι 8η, ενώ η ομάδα της Γαλικίας είναι στους 12 κι εντός επικίνδυνης ζώνης.