La Liga: Ήττα της Μπιλμπάο από την Τζιρόνα

La Liga: Έχασε στην έδρα της Τζιρόνα με 2-1 και μαζί την ευκαιρία να ανέβει μόνη στην 3η θέση η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Τα αποτελέσματα της προηγούμενης αγωνιστικής, ήταν βολικά για την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Στο εναρκτήριο ματς της 13ης «στροφής» της Primera Division, όμως, οι Βάσκοι τα έκαναν θάλασσα. Ή καλύτερα η Τζιρόνα τους ανάγκασε σε ήττα με 2-1, η οποία αποτελεί απώλεια για τα «λιοντάρια».

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε την ευκαιρία με νίκη να ανέβει μόνη στην 3η θέση, έστω και με ματς περισσότερο. Περιμένοντας τα αποτελέσματα των Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπέτις και Σοσιεδάδ. Η Τζιρόνα πανάξια επιβλήθηκε στην έδρα της και πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθειά της να ξεφύγει απ’ τις τελευταίες θέσεις.

Τα πάντα κρίθηκαν μέσα σε 11 λεπτά στο δεύτερο μέρος. Ο Νταβίντ Λόπες στο 67’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 75’ ο Ιβάν Μαρτίν έκανε το 2-0, για να μειώσει τρία λεπτά μετά ο Ζουρουθέτα σε 2-1. Που ήταν και το τελικό σκορ.

Έτσι η Μπιλμπάο παρέμεινε 6η με 21 βαθμούς, ενώ η Τζιρόνα ανέβηκε στους 13 και είναι στη 12η θέση, μία νίκη πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ισπανικής LaLiga έχουν ως εξής:

Τζιρόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1