La Liga: Στις καθυστερήσεις η Μπαρτσελόνα, «κατρακύλα» για Σεβίλλη

La Liga: Στο 90+3’ ο Λεβαντόφσκι λύτρωσε την Μπαρτσελόνα στην έδρα της Βαλένθια και της έδωσε νίκη με 1-0 – Ήττα εντός έδρας για τη Σεβίλλη απ’ την Ράγιο Βαγιεκάνο (1-0).

Μόνο εύκολη υπόθεση δεν αποδείχθηκε η Βαλένθια για την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί με το ψυχολογικό βάρος του αποκλεισμού απ’ το Champions League, ήθελαν να κερδίσουν αυτοπεποίθηση στο «Μεστάγια». Αλλά οι «νυχτερίδες» ήταν ιδιαίτερα παθιασμένες για να πάρουν κάτι απ’ το ματς. Μέχρι που «μίλησε» ο Λεβαντόφσκι.

Οι γηπεδούχοι είχαν γκολ του Λίνο που δε μέτρησε μετά από εξέταση του VAR. Έτσι το 0-0 οδηγούσε τις προσπάθειες των δύο ομάδων και φαινόταν πως η ισοπαλία θα είναι το αποτέλεσμα που θα «σφραγίσει» το ματς. Αλλά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι λύτρωσε την ομάδα του, φέρνοντάς τη ισόβαθμη με την Ρεάλ στην κορυφή, έχοντας ματς περισσότερο.

Η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στους 31 βαθμούς όσους έχουν και οι «μερένχες» αλλά σε 11 ματς. Η Βαλένθια έμεινε στους 15 και είναι 10η.

Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», η Σεβίλλη συνέχισε την «κατρακύλα» της. Η ομάδα της Ανδαλουσίας ηττήθηκε απ’ τη Ράγιο Βαγιεκάνο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ήρθε απ’ τον Άλεξ Γκαρσία στο 61’. Με το 0-1 να διατηρείται και την ομάδα του Σαμπάολι απλά να βγάζει νεύρα στο χορτάρι.

Η Ράγιο ανέβηκε στους 18 βαθμούς με τη νίκη της αυτή και είναι 8η, ενώ η Σεβίλλη έμεινε στους 10 κι απέχει μόλις 1 βαθμό απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ελτσε 4

NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη