Ligue 1: Ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 90+7’ η Ναντ

Ligue 1: Πολύ κοντά στη νίκη στην έδρα της Νις έφτασε η Ναντ, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση πέναλτι.

Η 12η αγωνιστική έδειξε πως η Ναντ σιγά-σιγά βρίσκει τα πατήματά της. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, είχε επικρατήσει στον προηγούμενο αγώνα της κι αυτή τη φορά δοκιμάστηκε στην έδρα της Νις. Φτάνοντας πολύ κοντά στο «διπλό», αλλά τελευταία στιγμή οι γηπεδούχοι πήραν την ισοπαλία με 1-1.

Ο Γκαναγκό στο 49’ ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ τη Ναντ. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το υπέρ τους σκορ μέχρι τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Τότε η Νις κέρδισε πέναλτι και ο Πεπέ στο 90+7’ έκανε το 1-1 που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον ευρωπαϊκό όμιλο, έπαιξε με τους: Λαφόν, Μερλίν, Παλουά, Αντρέι, Απιά (46' Γκεντόνζ), Μουτουσαμί, Τσιριβέλα, Σισοκό, Σιμόν (73' Μοχαμέντ), Γκαναγκό (73' Καστελέτο), Μπλας.

Νωρίτερα, η Λοριάν είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Τρουά (2-2),
η Ρεν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε με 2-1 στην έδρα της Ανζέ.