La Liga: Στο τέλος νικά η «βασίλισσα» στη βραδιά του Μπενζεμά! (Videos)

La Liga: Αν και δεν αγωνίστηκε το ματς στη Μαδρίτη ήταν αφιερωμένο στον Μπενζεμά, με τη Ρεάλ να επικρατεί 3-1 της Σεβίλλης.

Παρά την βροχή, δεν πτοήθηκε κανείς στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Το ματς της 11ης αγωνιστικής, ήταν αφιερωμένο στον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γάλλος ήταν εκτός αποστολής για το Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλλη, αλλά κεντρικό πρόσωπο. Αιτία φυσικά, η «Χρυσή Μπάλα» που κατέκτησε.

Εμφανίστηκε στο γήπεδο, όπου ο αρχηγός της ομάδας, Λούκα Μόντριτς, μαζί με τον Ζινεντίν Ζιντάν, την απένειμαν ξανά μπροστά στο κοινό της Ρεάλ. Για να τον αποθεώσει. Όλα αυτά πριν τη σέντρα του παιχνιδιού. Επίσης, με τον ίδιο τρόπο τιμήθηκε και ο Κουρτουά που βραβεύτηκε ως ο κορυφαίος τερματοφύλακας. Με τον Ίκερ Κασίγιας να τον τιμά.

Στο ματς, στη βραδιά του Μπενζεμά, απλά δε γινόταν να «στραβοπατήσουν» οι Μαδριλένοι. Επικράτησαν 3-1 με τον Μόντριτς στο 5’ να ανοίγει το σκορ. Η ομάδα της Ανδαλουσίας ισοφάρισε με τον Λαμέλα στο 54’.

Για 79 λεπτά η Σεβίλλη κρατούσε. Αλλά τότε ήρθε ο Λούκας Βάσκεθ να κάνει το 2-1, με τον Βαλβέρδε πέντε λεπτά μετά να «κλειδώνει» τη νίκη για τη «βασίλισσα». Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Σαμπάολι στον πάγκο της Σεβίλλης.

Η Ρεάλ ανέβηκε στους 31 βαθμούς και είναι στο +6 απ’ την Μπαρτσελόνα με ματς περισσότερο, με τη Σεβίλλη να μένει στους 10.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Ράγιο Βαγεκάνο-Κάντιθ 5-1
(44' πεν. Παλατζόν, 45'+ Γκαρσία, 63', 89' Λεζέν, 79' Καμέγιο-82' αυτ. Μπαγιού)

Βαγιαδολίδ-Σοσιεδάδ 1-0
(16' Λεόν)

Βαλένθια-Μαγιόρκα 1-2
(56' Καβάνι-66' Μουρίγκι, 83' Λι)

Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλλη 3-1
(5΄ Μόντριτς, 79΄ Λούκας Βάθκεθ, 81΄ Βαλβέρδε - 54΄ Λαμέλα)

Ελτσε 3

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Κρίνεται ο τίτλος στη Volley League γυναικών | Πού θα δείτε το Game 5
Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τoυς αγώνες επιβίωσης στη Super League
Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων