Κύπελλο Γερμανίας: Εκτός η Βέρντερ, στην παράταση η Φράιμπουργκ

Κύπελλο Γερμανίας: Δυσκολεύτηκε σημαντικά η Φράιμπουργκ κόντρα στη Ζανκτ Πάουλι, παίρνοντας την πρόκριση στην παράταση με 2-1 – Εκτός θεσμού η Βέρντερ αποκλείστηκε απ’ την Πάντερμπορν.

Θύμα έκπληξης στους «32» του Κυπέλλου Γερμανίας, έπρεπε η Βέρντερ Βρέμης. Κι έγινε η δεύτερη ομάδα της Bundesliga που αποκλείστηκε απ’ το θεσμό, μετά την Γκλάντμπαχ. Η ομάδα του βορρά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά κατόρθωσε να ισοφαρίσει. Η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου μοιραίος παίκτης για την Βέρντερ έγινε ο Μπίτενκουρτ που αστόχησε κι έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πρόκριση.

Παραλίγο «κάζο» και για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στον όμιλο του Europa League, Φράιμπουργκ. Βρέθηκε να χάνει απ’ τη Ζανκτ Πάουλι. Όμως κατόρθωσε να ισοφαρίσει με τον Γκίντερ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων! Και να πάρει τελικά την πρόκριση στην παράταση με γκολ του Γκρέγκοριτς στο 119’.

Η Ντόρτμουντ χωρίς να πιεστεί επικράτησε 2-0 του Ανόβερου, ενώ στα πέναλτι κρίθηκε και η αναμέτρηση της Ζαντχάουζεν με την Καρλσρούη, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 8-7 και να προκρίνονται στους «16». Το ματς στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση τελείωσε ισόπαλο, 2-2.