La Liga: Η Ατλέτικο «άλωσε» το Μπιλμπάο

La Liga: Σπουδαίο «διπλό» για την Ατλέτικο Μαδρίτης στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε – Το γκολ του Γκριεζμάν έκρινε τα πάντα.

Νίκη-προσπέραση στην 3η θέση της Primera Division για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι «ροχιμπλάνκος» για την 9η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος, δοκιμάστηκαν στην «καυτή» έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Κόντρα στην εξαιρετική ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, η οποία και ήταν μπροστά από τους Μαδριλένους πριν το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους απ’ το 10ο λεπτό, όταν σκόραρε ο Μοράτα, με το τέρμα να ακυρώνεται μέσω VAR τελικά. Ήταν ξεκάθαρο πάντως, πως η ομάδα του Σιμεόνε πήγε στη χώρα των Βάσκων για να νικήσει.

Το ματς ήταν αρκετά σκληρό και γεμάτο πάθος, στοιχείο που πάντα χαρακτήριζε την Μπιλμπάο και φυσικά την Ατλέτικο του Σιμεόνε. Ο Γκριεζμάν ήταν αυτός που άλλαξε τις ισορροπίες στο 47ο λεπτό του ματς. Ο Γάλλος σκόραρε για το 0-1, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι τέλους παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Ειδικά στην τελική ευθεία του παιχνιδιού, το ματς ήταν μονότερμα για τους Βάσκους ουσιαστικά. Οι οποίοι λίγο πριν το 90’ κέρδισαν και πέναλτι που όμως ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ανέβηκε στην 3η θέση με 19 βαθμούς, προσπερνώντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία έμεινε στους 17 γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα της στο Πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής στην ισπανική LaLiga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ράγιο Βαγεκάνο-Χετάφε 0-0

Τζιρόνα-Κάντιθ 1-1

Βαλένθια-Ελτσε 2-2

Μαγιόρκα-Σεβίλλη 0-1

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1