La Liga: Εντυπωσιακή και 2η η Μπιλμπάο του Βαλβέρδε

La Liga: Άνετο 4-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε που δε δυσκολεύτηκε υποδεχόμενη την Αλμερία κι ανέβηκε στην 2η θέση «πιάνοντας» Μπαρτσελόνα.

Η 7η αγωνιστική της Primera Division, άρχισε με μία ακόμη παράσταση της εξαιρετικής Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε δε συνάντησαν καμία δυσκολία απέναντι στην Αλμερία, επικρατώντας με 4-0.

Σκορ και αποτέλεσμα που φέρνει την Μπιλμπάο στη 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Μπαρτσελόνα! Ο Ινιάκι Ουίλιαμς στο 10’ άνοιξε το σκορ για τα «λιοντάρια», με τον Σάνκετ επτά λεπτά μετά να κάνει το 2-0.

Το 3-0 διαμόρφωσε ο Νίκο Ουίλιαμς στο 62ο λεπτό, με τον Βέσγκα να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 84’ για το τελικό 4-0. Κάπως έτσι η Μπιλμπάο πήρε την 5η νίκη της σε 7 ματς, ανεβαίνοντας στους 16 βαθμούς όσους έχει και η Μπαρτσελόνα στη 2η θέση. Η Αλμερία έμεινε στους 4.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ισπανικής LaLiga:

Παναθηναϊκός AKTOR: Παράνοια… μέχρι τέλους στον κόσμο της ομάδας
Κατάταξη UEFA: «Ζωντανές» ελπίδες για την 15η θέση μετά το θρίαμβο του Ολυμπιακού
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Ελπίδες για Προολυμπιακό μετά τον αποκλεισμό των Μπακς
Παναθηναϊκός: Νέα δεδομένα με Ιωαννίδη - Νέο συμβόλαιο και επιστροφή Λάτσιο