La Liga: Με άνεση στην κορυφή η Μπαρτσελόνα

La Liga: Η Έλτσε αποδείχθηκε χαμηλό εμπόδιο για την Μπαρτσελόνα που επικράτησε 3-0 και βρίσκεται μόνη πρώτη περιμένοντας το ντέρμπι της Μαδρίτης.

Η ουραγός Έλτσε στο «Καμπ Νου» φάνταζε ως η ιδανική επιλογή αντιπάλου για την Μπαρτσελόνα. Προκειμένου να πάρει μια εύκολη νίκη για την 6η αγωνιστική της Primera Division, ξεπερνώντας την ήττα στο Μόναχο απ’ την Μπάγερν. Το τελικό 3-0 ήρθε με άνεση για τους Καταλανούς.

Πέρα απ’ τη δεδομένη διαφορά δυναμικότητας, όλα έγιναν εύκολα για τους «μπλαουγκράνα» μόλις η Έλτσε έμεινε με 10 παίκτες μόλις στο 14ο λεπτό. Λόγω της αποβολής του Βερδού. Οπότε το μόνο που έμενε ήταν να γίνει γνωστό το λεπτό που θα σκοράρει η Μπαρτσελόνα.

Αυτό έγινε στο 34’ τελικά με τον Λεβαντόφσκι. Για να έρθει ο Ντεπάι στο 41’ να κάνει το 2-0. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ακυρώθηκε μέσω VAR κι ένα τέρμα που πέτυχε ο Πέδρι. Στο τέλος του πρώτου μισού του ματς, μάλιστα, αποβλήθηκε κι ο τεχνικός της Έλτσε, Φρανσίσκο Ροντρίγκες.

Το 3-0 έκανε ο Λεβαντόφσκι στο 48’ κι από εκεί και πέρα η Μπαρτσελόνα κατέβασε ταχύτητα, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Έτσι οι Καταλανοί έφτασαν τους 16 βαθμούς, με την Έλτσε να μένει στον 1. Η ομάδα του Τσάβι είναι μόνη πρώτη περιμένοντας το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Μαδρίτης με την Ατλέτικο να υποδέχεται τη Ρεάλ.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»