Bundesliga: Η Χέρτα άλωσε την έδρα της Άουγκσμπουργκ
twitter/@HerthaBSC

Η Χέρτα ξεπέρασε το εμπόδιο της Άουγκσμπουργκ.

Την εξαιρετική παράδοση που έχει απέναντι στην Άουγκσμπουργκ διατήρησε η Χέρτα, η οποία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της αντιπάλου της με 2-0 και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην Bundesliga μετά από 4 αγωνιστικές και 9η συνολικά σε 16 ματς που έχουν δώσει μεταξύ τους (9-6-1).

Το γκολ που άνοιξε το δρόμο για το «διπλό» των Βερολινέζων άνοιξε λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Βέλγος, Ντόντι Λουκεμπάκιο, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάρκο Ρίχτερ (είχε περάσει αλλαγή στο 69΄) «σφράγισε» το «τρίποντο».