Premier League: «Ξελάσπωσε» την Λίβερπουλ ο Καρβάλιο στο 90+8΄(video)
Twitter/Liverpool

Με «χρυσό» σκόρερ τον Καρβάλιο στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων η Λίβερπουλ έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε τη νίκη (2-1) κόντρα στην Νιούκαστλ

Με ανατροπή βγαλμένη από τα όνειρα των οπαδών της η Λίβερπουλ επικράτησε 2-1 της Νιούκαστλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ γλίτωσε την γκέλα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρβάλιο, ο οποίος εκτέλεσε τον Πόουπ και σήκωσε στο πόδι τους οπαδούς της Λίβερπουλ στο Άνφιλντ.

Ο Ισάκ στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Νιούκαστλ «πάγωσε» το Άνφιλντ για το 0-1 στο 38ο λεπτό. Ο Σουηδός σκόραρε εκ νέου στο 54ο λεπτό αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Φιρμίνο επτά λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσια δίνοντας το σύνθημα για ανατροπή.

Ο Γιούργκεν Κλοπ πέρασε στο 71΄τους Τσιμίκα και Καρβάλιο στο ματς, με τον Πορτογάλο άσο στο 90+8΄να σκοράρει για το 2-1 δίνοντας τη νίκη στην Λίβερπουλ, η οποία με αυτό το τρίποντο έφτασε τους οκτώ βαθμούς σε πέντε αγώνες παίρνοντας την δεύτερη σερί νίκη της.

Αντίθετα η Νιούκαστλ έμεινε στους έξι βαθμούς σε πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Πλέον η Λίβερπουλ κοντράρεται το Σάββατο (03/09 14:30) με την Έβερτον στο ντέρμπι του Μέρσεϊσάιντ εκτός έδρας, ενώ η Νιούκαστλ την ίδια ημέρα φιλοξενεί την Κρίσταλ Πάλας (03/09 17:00).

Στο ντέρμπι του Λονδίνου η Γουέστ Χαμ πέτυχε δύο γκολ με την Τότεναμ, αλλά το πρώτο ήταν αυτογκόλ, με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο (1-1).

Η Άστον Βίλα έβαλε δύσκολα στην Άρσεναλ, παρ΄ όλα αυτά η ομάδα του Αρτέτα βρήκε τον τρόπο να «απαντήσει» γρήγορα στο γκολ της ισοφάρισης που πέτυχαν οι «χωριάτες» και να επικρατήσει με 2-1, φτάνοντας στην 5η συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμα ματς από την έναρξη της περιόδου. Ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Ντούγκλας Λουίζ (μπήκε στο 73΄) ισοφάρισε προσωρινά για την Άστον Βίλα, αλλά οι Λονδρέζοι απάντησαν άμεσα με τον Μαρτινέλι (77΄) και πήραν το «τρίποντο».

Απίστευτα πράγματα κάνει ο Έρλινγκ Χάαλαντ στο ξεκίνημα του στην Premier League. Ο στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι, μετά το χατ τρικ επί της Κρίσταλ Πάλας πριν από τέσσερις ημέρες (27/08), πέτυχε σε δεύτερη σερί αγωνιστική άλλα τρία γκολ, αυτή την φορά επί της Νότιγχαμ, οδηγώντας τους «Πολίτες» σε άνετη επικράτηση στο «Ετιχαντ» με 6-0 επί της Φόρεστ που δεν μπορούσε να «φρενάρει» τους παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Ιδιαίτερα το Νορβηγό φορ, ο οποίος σκοράρει.. κατά ριπάς, καθώς βρήκε δίχτυα για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική και για 9η από την έναρξη της περιόδου (δε σκόραρε στο 4-0 επί της Μπόρνμουθ την 2η αγωνιστική).

Σήμερα χρειάστηκε 26 λεπτά για να «καθαρίσει» το ματς για λογαριασμό της Σίτι, η οποία έφτασε τις 4 νίκες σε 5 παιχνίδια (έχει μία ισοπαλία με την Νιουκάστλ εκτός έδρας), ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη το νεαρό Αργεντινό επιθετικό, Χουλιαν Αλβαρες, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων