Ligue 1: Πήρε βαθμό η Ναντ στο Στρασβούργο

Ligue 1: Ισοφάρισε στο τέλος η Ναντ κι έφυγε με την ισοπαλία (1-1) η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού απ’ την έδρα της Στρασμπούρ - Η Μονακό που δεν έχασε απ’ την Παρί, «έφαγε» τέσσερα απ’ την Τρουά!

Αν και δεν έχει βρει το ρυθμό της η Ναντ, που μας ενδιαφέρει άμεσα καθώς είναι μία απ’ τις αντιπάλους του Ολυμπιακού στον όμιλο του Europa League, έμεινε όρθια. Τα «καναρίνια» για την 5η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος πήγαν στην έδρα της Στρασμπούρ και κατάφεραν να φύγουν με την ισοπαλία.

Το 1-0 διαμορφώθηκε στο 27ο λεπτό, με τον Ντιαλό να σκοράρει για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Αντουάν Κομπουαρέ που παρέταξε την ομάδα του με 3-5-2, προσπάθησαν μέχρι τέλους και δικαιώθηκαν.

Ο Μοχαμέντ ήταν αυτός που έκανε το 1-1 κι έγινε η «χρυσή αλλαγή» της Ναντ. Ισοφαρίζοντας το ματς στο 85ο λεπτό. Έτσι, η Ναντ πήγε στους 6 βαθμούς μετά από 5 ματς στο Πρωτάθλημά της. Η Στρασμπούρ παραμένει χωρίς νίκη και είναι στους 3.

Απίστευτο κάζο γνώρισε η Μονακό, μόλις λίγες μέρες μετά την ισοπαλία που απέσπασε στην έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του πριγκιπάτου ηττήθηκε με 4-2 στην έδρα της απ’ την Τρουά!

Ο Μαριπάν στο 10’ έκανε το 1-0, για να ισοφαρίσει με πέναλτι ο Ταρντιέ στο 22’. Ο σκόρερ των Μονεγάσκων αποβλήθηκε στο 44’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έγινε το 1-2 απ’ τον Οντομπέρ. Ο Μπαλντέ στο 48’ έκανε το 1-3, για να μειώσει ο Φοφανά στο 68’. Τελικά ο Σαλμιέρ στο 78’ διαμόρφωσε το τελικό 2-4! Έτσι η Τρουά ανέβηκε στους 6 βαθμούς με τη Μονακό να μένει στους 5.

Η Λιόν απ’ την άλλη, επιβλήθηκε 2-1 της Οσέρ. Τετέ και Εκαμπί σκόραραν για την Ολιμπίκ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Οτρέ. Στους 10 βαθμούς σε 4 ματς η Λιόν, τρεις λιγότερους με 5 ματς για την Οσέρ.

Τέσσερα γκολ εκτός έδρας έβαλε η Ρεμς, κόντρα στην Ανζέ. Μουνέτσι, Ίτο, Μπαλογκάν (πεν.) και Φλιπς οι σκόρερ των φιλοξενούνων, ενώ οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές με Μπουφάν (πεν.) και Χούνου. Έτσι διαμορφώθηκε το 2-4 για τους φιλοξενούμενους που τελείωσαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καγιούστε. Η Ανζέ έμεινε στους 2 βαθμούς, ενώ η Ρεμς πήρε την πρώτη της νίκη και πήγε στους 5.

2-0 επικράτησε η Μονπελιέ της Αζαξιό. Νορτνέν και Βάχι τα γκολ των γηπεδούχων, με 10 παίκτες τελείωσαν οι δύο ομάδες λόγω αποβολών των Χαμουμά και Ομλέν. Στους 9 βαθμούς η Μονπελιέ, ουραγός με 1 η Αζαξιό.

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τoυς αγώνες επιβίωσης στη Super League
Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights