Ligue 1: Σκόρπισε τρόμο η Παρί – Επτά γκολ στη Λιλ!
twitter / @PSG_inside

Ligue 1: Χατ τρικ ο Εμπαπέ, δύο γκολ ο Νεϊμάρ κι από ένα Μέσι-Χακίμι για τη σοκαριστική Παρί Σεν Ζερμέν που έκανε «παιχνιδάκι» τη Λιλ με 7-1.

Τόπος μαρτυρίου έγινε το «Πιέρ Μορουά» για τη Λιλ. Η ομάδα του Γαλλικού βορρά θα κάνει καιρό να ξεπεράσει τον εφιάλτη που την επισκέφτηκε στην έδρα της για την 3η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος. Η Παρί Σεν Ζερμέν έτσι κι αλλιώς γνωρίζαμε πως δεν έχει αντίπαλο εντός συνόρων, αλλά τώρα το παράκανε.

Οι πρωτευουσιάνοι έβαλαν 7 γκολ στην ομάδα που τους πήρε τον τίτλο την προπερασμένη σεζόν. Κάτι που όπως φαίνεται δεν έχουν ξεπεράσει οι Παριζιάνοι και το πλήρωσε η Λιλ.

Δευτερόλεπτα χρειάστηκε να περάσουν για να ανοίξει το σκορ ο Εμπαπέ. Δείχνοντας προς τα που πάει το πράγμα, πριν καταλάβει η Λιλ πως άρχισε το ματς καλά-καλά. Ο Μέσι στο 28’ έκανε το 0-2, για να έρθει ο Χακίμι στο 39’ να «γράψει» το 0-3. Ο Νεϊμάρ έκλεισε το ημίχρονο με γκολ στο 43’ για το 0-4.

Παρ’ όλα αυτά η Παρί δεν κατέβασε σημαντικά ταχύτητα. Ξανά ο Νεϊμάρ στο 52’ αυτή τη φορά έκανε το 0-5, με τον Μπαμπά να μειώνει δύο λεπτά μετά. Ως «απάντηση» δέχτηκε άλλα δύο γκολ απ’ τον Εμπαπέ που έκανε χατ τρικ (66’, 87’) για το τελικό 1-7.

Η Παρί έφτασε τους 9 βαθμούς με εμφατικό τρόπο, αφήνοντας τη Λιλ στους 4.

Σε αναμετρήσεις για την 3η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Λιόν-Τρουά 4-1

Μονακό-Λανς 1-4

Μαρσέιγ-Ναντ 2-1

Στρασμπούρ-Ρεμς 1-1

Ανζέ-Μπρεστ 1-3

Κλερμόν-Νις 1-0

Μονπελιέ-Οσέρ 1-2

Τουλούζ-Λοριάν 2-2