Serie A: Η Νάπολι φέρνει μια «ανάσα» απ’ τον υποβιβασμό τη Τζένοα (Videos)

Serie A: Άνετο 3-0 της Νάπολι κόντρα στην Τζένοα, η οποία είναι πλέον πολύ κοντά στον υποβιβασμό της μετά από 15 χρόνια.

Εύκολο απόγευμα είχε η Νάπολι στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» απέναντι στη Τζένοα. Οι «παρτενοπέι» εξασφάλισαν την 3η θέση στο Καμπιονάτο επικρατώντας με 3-0. Παράλληλα, φέρνουν την ομάδα της Γένοβας, μία «ανάσα» απ’ τον οριστικό υποβιβασμό στην Serie B.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32’ με κεφαλιά-δυναμίτη του Βίκτορ Οσιμέν. Ο Νιγηριανός συνεχίζει να δείχνει πως βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση. Με το γκολ αυτό διαμόρφωσε και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, ήρθε με πέναλτι στο 65’. Παράβαση που υποδείχτηκε για χέρι. Ο Ινσίνιε ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 2-0. Σε μια δυνατή στιγμή, καθώς ήταν το τελευταίο γκολ του αρχηγού της Νάπολι στην έδρα της ομάδας. Όπως είναι γνωστό απ' το καλοκαίρι θα μετακομίσει στο MLS.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό του ματς ο Λομπότκα. Στέλνοντας τη Νάπολι στους 76 βαθμούς, «καπαρώνοντας» την 3η θέση και πλέον οι «παρτενοπέι» περιμένουν» δύο απώλειες της Ίντερ για να διεκδικήσουν τη 2η θέση, κάτι που φαντάζει πολύ δύσκολο.

Όσο για τη Τζένοα, η αρχαιότερη ομάδα της Ιταλίας εκτός συγκλονιστικού απροόπτου υποβιβάζεται. Μαθηματικά δεν έχει συμβεί ακόμη αυτό. Με 28 βαθμούς είναι στο -3 απ’ την Σαλερνιτάνα που βρίσκεται στην 15η θέση. Για να μείνει η ομάδα της Γένοβας, πρέπει να νικήσει την Μπολόνια τελευταία αγωνιστική, να έρθει ισοπαλία η Κάλιαρι με την Ίντερ, να έρθει ισοπαλία η Κάλιαρι με την υποβιβασμένη Βενέτσια τελευταία αγωνιστική και να ηττηθεί η Σαλερνιτάνα απ’ την αδιάφορη Ουντινέζε. Έτσι θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία που την ευνοεί.

Βόλος: Στηρίζει Γκαγκάτση για ΕΠΟ - «Μακριά από Μάνταλους και νταλαβεριτζήδες»