La Liga: Ελπίδα για Λεβάντε, χαμένη ευκαιρία για Σοσιεδάδ

La Liga: Η Λεβάντε με γκολ στο 90’ επικράτησε 2-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ και ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία.

Η αυλαία στην 35η αγωνιστική της Primera Division, άνοιξε με την αναμέτρηση Λεβάντε-Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαία νίκη με 2-1 στο τέλος του ματς και πλέον έχουν βάσιμες ελπίδες για να μείνουν στην κατηγορία.

Οι Βάσκοι απ’ την πλευρά τους, έχασαν την ευκαιρία ουσιαστικά να «καθαρίσουν» τη θέση στο Conference League.

Το σκορ άνοιξε στο 53ο λεπτό. Οι Λεβαντίνοι με τον Μιραμόν έκανε το 1-0. Η Σοσιεδάδ, όμως, επέστρεψε και ισοφάρισε. Ο Νταβίντ Σίλβα στο 66’ ήταν αυτό που έκανε το 1-1.

Το ματς έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία, όταν η Λεβάντε κέρδισε πέναλτι λίγο πριν μπει η αναμέτρηση στις καθυστερήσεις. Ο Μελέρο έκανε το 2-1 κι έδωσε σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Η Λεβάντε ανέβηκε στους 29 βαθμούς και απέχει 3 απ’ τη σωτηρία όντας προτελευταία αυτή τη στιγμή. Η Σοσιεδάδ έμεινε στους 56 και στο +4 από την Βιγιαρεάλ.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λεβάντε-Σοσιεδάδ 2-1