Serie A: Στο τέλος νικά η Μίλαν, τρία βήματα απ’ τον τίτλο! (Videos+Photos)

Serie A: Με γκολ του Λεάο στο 82’ η Μίλαν υπέταξε την εξαιρετική Φιορεντίνα (1-0) και συνεχίζει στην κορυφή – Νίκη της Τορίνο στην έδρα της Έμπολι με 3-1.

Η 35η αγωνιστική, ίσως και να έκρυβε τη δυσκολότερη αποστολή της Μίλαν μέχρι το τέλος του Καμπιονάτο κι ας ήταν εντός έδρας ματς. Η εξαιρετική Φιορεντίνα με τεράστιο κίνητρο καθώς κυνηγά την Ευρώπη, ποτέ δεν ήταν εύκολος αντίπαλος. Στο ποδόσφαιρο όμως, στο τέλος νικά η Μίλαν! Έτσι κι έγινε.

Το ματς ήταν συναρπαστικό στο «Σαν Σίρο», γεμάτο αγωνία. Οι δύο ομάδες τακτικά ήταν σταθερές, με τους «ροσονέρι» να έχουν την πρωτοβουλία. Όσο έμενε το 0-0, φαινόταν να υπάρχει άγχος στην ομάδα του Πιόλι. Η οποία και πάλι «χτύπησε» στα τελευταία λεπτά.

Ο Μενιάν έσωσε τη Μίλαν στην μεγάλη ευκαιρία του Καμπράλ στο 76’ και έξι λεπτά μετά, o Τερατσιάνο έδωσε τη μπάλα στον Ράφαελ Λεάο. Ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έδωσε το προβάδισμα στους «ροσονέρι». Με αυτό το 1-0 να τους διατηρεί στην κορυφή και να τους φέρνει τρία βήματα μακριά απ’ τον τίτλο.

Η Μίλαν έφτασε τους 77 και απέχει 5 βαθμούς απ’ τη δεύτερη Ίντερ που αγωνίζεται με την Ουντινέζε εκτός έδρας. Σε κάθε περίπτωση, με τρεις νίκες οι «ροσονέρι» κατακτούν τον τίτλο. Η Φιορεντίνα έμεινε στους 56 και είναι στο -2 από τις ευρωπαϊκές θέσεις, με ματς περισσότερο απ’ τη Ρόμα.

ΕΜΠΟΛΙ-ΤΟΡΙΝΟ 1-3

Αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά γεμάτο ματς στο Έμπολι-Τορίνο. Η «Γκρανάτα» επικράτησε 3-1, σε αναμέτρηση με δύο αποβολές και δύο πέναλτι.

Το 1-0 έγινε απ’ τον Ζουρκόφσκι στο 56’. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Βέρε άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Η Τορίνο το εκμεταλλεύτηκε στο 78’ όταν με πέναλτι του Μπελότι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 85’ ήρθε η αποβολή του Στογιάνοβιτς για να αφήσει την Έμπολι με 9 παίκτες και στο 87’ το πέναλτι του Μπελότι έκανε την ανατροπή. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 6ο των καθυστερήσεων ο Μπελότι και πάλι, πετυχαίνοντας χατ τρικ.

Η Τορίνο ανέβηκε στους 47 βαθμούς, με την Έμπολι να μένει στους 37, για δύο ομάδες που συνεχίζουν να αγωνίζονται απλά για το γόητρό τους.

Άστον Βίλα: "Θέλετε να ποντάρετε εναντίον μας;"
ΔΕΑΒ: Χρηματικά πρόστιμα σε ΠΑΟΚ και Αλμέιδα
Το πανηγύρισε με Γιάννη και Θανάση ο Κώστας Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ: Πληρώθηκαν κι επιστρέφουν στις προπονήσεις