ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 0-0: Ανοικτή η πρόκριση - «Λευκό» το ντέρμπι στην Τούμπα (photos+videos)

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν οι δύο «μονομάχοι» στην πρώτη «μάχη» των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας, μένοντας στο «λευκό» 0-0. Ισχύει το εκτός έδρας γκολ.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός. Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο ντέρμπι του «Δικέφαλου του Βορρά» με τους «ερυθρόλευκους», σ’ ένα ματς με μεγάλη ένταση και πολλές μονομαχίες. Οι δύο αντίπαλοι δεν είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν και πλέον θα λύσουν τις διαφορές τους την Τετάρτη του Πάσχα (27/04) στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι δύο «μονομάχοι» είχαν ως ξεκάθαρο στόχο να μην δεχθούν κάποιο τέρμα. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά, έχασε ευκαιρίες με τον Γιώργο Μασούρα, με τον Έλληνα εξτρέμ να πετυχαίνει τέρμα στο 10’ αλλά να ακυρώνεται ως οφσάιντ, ενώ στην συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ανέβασε «στροφές», απείλησε με Ζίβκοβιτς και Μπίσεσβαρ, στις πιο καλές στιγμές του, αλλά δεν μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα.

Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο ματς για τους «ασπρόμαυρους» που δεν κατάφεραν να σκοράρουν, μετά τις ήττες 1-0 από Μαρσέιγ και Άρη, ενώ για τους Πειραιώτες ήταν το τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, καθώς είχαν προηγηθεί οι δύο ισοπαλίες (1-1) με ΠΑΣ Γιάννινα και ΑΕΚ και η ήττα 1-0 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Έτσι, οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν πως δεν είναι σε καλό «φεγγάρι».

Δυνατά οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να «χτυπήσουν» από τα άκρα, με τους Γκάρι Ροντρίγκες και Γιώργο Μασούρα να συνεργάζονται σε δύο περιπτώσεις.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Αφρικανός διεθνής εξτρέμ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Έλληνας άσος δεν έκανε σωστά το κοντρόλ και ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης «βούτηξε» στα πόδια του και μπλόκαρε τη μπάλα. Μάλιστα, εννέα λεπτά αργότερα, οι δύο «ερυθρόλευκοι» συνεργάστηκαν και πάλι, σε μία φάση «καρμπόν», αυτή τη φορά ο Γιώργος Μασούρας σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα από την υπόδειξη του βοηθού και τη σύμφωνη γνώμη του VAR που έλεγξε τη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και θέλησαν να εκμεταλλευτούν το καλό τους διάστημα, ανέβασαν την πίεσή τους, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν, παρά τις στημένες μπάλες που κέρδισαν. Κάπου εκεί ήρθε και η αντίδραση του ΠΑΟΚ. Λίγο μετά το 25λεπτο, οι «ασπρόμαυροι» άρχισαν να πιέζουν και προκάλεσαν προβλήματα στην ανάπτυξη του Ολυμπιακού.

Ισορρόπησε ο ΠΑΟΚ

Στο 28’ ο Κούρτιτς δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά, καθώς το σουτ που έκανε κόντραρε σε αμυντικούς, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε τη μεγαλύτερή του ευκαιρία για να σκοράρει. Έπειτα από φάση διαρκείας, ο Ζίβκοβιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Βατσλίκ, παρά το γεγονός πως δεν είναι «καθαρό» τοπίο μπροστά του, απέκρουσε με το δεξί του χέρι και έδιωξε τον κίνδυνο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά, οι «ασπρόμαυροι» θέλησαν να πιέσουν, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις. Πάντως, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια επικίνδυνη στιγμή, με αποτέλεσμα να πάνε με το ισόπαλο 0-0 στα αποδυτήρια.

«Ασπρόμαυρη» άκαρπη υπεροχή

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι «ασπρόμαυροι» αναζήτησαν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Τόμας Βατσλίκ, τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να μένουν από δυνάμεις και να αδυνατούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

Το «συγκρότημα» του Ραζβάν Λουτσέσκου θέλησε να απειλήσει κυρίως από στημένες μπάλες, όπως στο 49’ με το σουτ του Σίντκλεϊ που κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ, ενώ στο 60’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Γκάρι Ροντρίγκες. Ο Αφρικανός άσος έδιωξε τη μπάλα από το φάουλ του Κούρτιτς, αρχικά με το «τακουνάκι», στη συνέχεια βρήκε στο χέρι του, αλλά ο διαιτητής, με τη βοήθεια και του VAR έδειξε πως δεν υπήρχε παράβαση.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, αλλά στο 64’ το σουτ του Μαντί Καμαρά, έξω από την περιοχή πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το απ’ ευθείας φάουλ του Ανδρέα Μπουχαλάκη από πλάγια θέση.

Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, απείλησε στο 73’ με το σουτ του Μιτρίτσα, που μπλόκαρε εύκολα ο Βατσλίκ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Μπίσεσβαρ είχε την πιο επικίνδυνη στιγμή για τον «Δικέφαλο», αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των Πειραιωτών.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την «ύστατη» προσπάθεια για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη και το προβάδισμα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σωστές αντιδράσεις στην άμυνά τους.

Έτσι, οι δύο ομάδες άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης». Συγκεκριμένα, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν και πάλι την Τετάρτη του Πάσχα (27/04) με φόντο την πρόκριση στον τελικό. Όπως σ’ όλες τις αναμετρήσεις του Κυπέλλου Ελλάδας ισχύει το εκτός έδρας γκολ.