Ligue 1: Απίθανη ανατροπή η Μαρσέιγ, παράταση στη στέψη της Παρί Σεν Ζερμέν (vid+pics)

Ligue 1: Η Μαρσέιγ νίκησε με ανατροπή εντός έδρας 3-2 τη Ναντ κι έτσι η Παρί Σεν Ζερμέν που έκανε περίπατο εκτός έδρας με 3-0 επί της Ανζέ δεν πανηγύρισε το δέκατο πρωτάθλημα.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε περίπατο στην έδρα της Ανζέ στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής. Με γκολ των Εμπαπέ και Ράμος ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 έως το 55' και την ίδια ώρα η Ναντ είχε προβάδισμα με 2-1 στην έδρα της Μαρσέιγ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν και μαθηματικά σε εκείνο το λεπτό πανηγύριζε το δέκατο πρωτάθλημα στην ιστορία της και όγδοο από το 2013 κι έπειτα. Με το δέκατο πρωτάθλημα, να σημειωθεί ότι ξεπερνάει την Μαρσέιγ που έχει εννέα και πιάνει τη Σεντ Ετιέν που επίσης έχει δέκα.

Η ομάδα της Μασσαλίας, όμως, με πέναλτι του Παγέτ και γκολ του Αρίτ γύρισε το ματς, νίκησε 3-2 κι έδωσε παράταση στη στέψη της Παρί.

Η Μονακό, παράλληλα, νίκησε 1-0 τη Νις κι έκανε σημαντικό βήμα για την έξοδο στο Champions League, ενώ για τον ίδιο στόχο υπέστησαν ήττες σοκ Ρεν και Λιόν!

Νωρίτερα, με νίκη που μπορεί να σημάνει μια ολόκληρη κατηγορία έφυγε από το «Stade de l'Aube» η Κλερμόν απέναντι στη γηπεδούχο Τρουά και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ μεγάλη ανάσα πήρε και η Λοριάν, που με γκολ του Ουαταρά στο 90΄+5 βρέθηκε στο +4 από τις επικίνδυνες θέσεις.