La Liga: Γι΄αυτό λέγεται Ρεάλ Μαδρίτης - Μυθική ανατροπή και νίκη μέσα στη Σεβίλλη (videos)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 μέσα στη Σεβίλλη η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε τη μεγάλη ανατροπή και με γκολ του Μπενζεμά στο 90+2΄επικράτησε 3-2.

Με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη και τον Καρβαχάλ να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας (έβγαλε 2 ασίστ), η Ρεάλ Μαδρίτης απέδρασε από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» με 3-2 και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της εφετινής LaLiga.

Η πρωτοπόρος της κατάταξης κατάφερε από το εις βάρος της 2-0, μετά τα τέρματα των Ράκιτιτς (21΄) και Λαμέλα (25΄), να φέρει το ματς με τη Σεβίλη στα ίσια με γκολ των Ροντρίγκο στο 50΄και στο 80΄ του Νάτσο (2-2), ενώ ο Μπενζεμά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη με 2-3 στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ένα αποτέλεσμα που εκτόξευσε την ομάδα του Κάρλο Ανσελότι στο +15 από τους Σεβιγιάνους και την Μπαρτσελόνα (δύο παιχνίδια λιγότερα για τους «μπλαουγκράνα») και πλέον μόνο με «θαύμα» η Ρεάλ Μαδρίτης θα χάσει τον τίτλο.

Νωρίτερα, η Θέλτα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-0 στην έδρα της Μπιλμπάο. Μάλιστα, καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα τέρματα των Άσπας (11') και Μπελτράν (37').