Serie A: Μαγική Φιορεντίνα «σκοτώνει» τις ελπίδες της Νάπολι – Τρεκλίζει η Αταλάντα (Videos)

Serie A: Μια Φιορεντίνα βγαλμένη απ’ τα παλιά, έκανε «βόλτα» στη Νάπολι επικρατώντας 3-2 και «ψαλίδισε» τις ελπίδες των «παρτενοπέι» για τίτλο – Νέα ήττα για την Αταλάντα που κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης!

Η 32η αγωνιστική του Καμπιονάτο, αποδείχθηκε «μαρτυρική» για τη Νάπολι και γιορτινή για τη Φιορεντίνα. Οι «βιόλα» πήγαν στον ιταλικό νότο για το ματς με τους «παρτενοπέι». Το «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» ήταν γεμάτο, αλλά οι ελπίδες των γηπεδούχων για τίτλο «ψαλιδίστηκαν».

Αιτία η εκπληκτική Φιορεντίνα που πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία θυμίζοντας την ομαδάρα του Μπατιστούτα. Η ομάδα του Ιταλιάνο νίκησε 3-2 και προσπέρασε την Αταλάντα, κυνηγώντας με φόρα το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μετά από αντεπίθεση και φάση διαρκείας στα καρέ της Νάπολι. Τελικά ο Νίκο Γκονζάλες με όμορφο σουτ έκανε το 0-1 στο 29’.

Η Νάπολι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58’. Ο Ντρις Μέρτενς που λίγο πριν είχε περάσει στο ματς, με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1.

Η «απάντηση» της Φιορεντίνα ήρθε στο 66’. Ο Ικονέ με ωραίο αριστερό σουτ μέσα απ’ την περιοχή, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το 1-3 ήταν και το πιο όμορφο γκολ. Ο Καμπράλ πήρε την μπάλα και παλικαρίσια προσπέρασε τον αντίπαλό του. Έπιασε ένα εκπληκτικό πλασέ με πολύ φάλτσο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «παρτενοπέι» ξαναμπήκαν στο ματς στο 84’ με τον Βίκτορ Οσιμέν να μειώνει σε 2-3 με εκπληκτικό τρόπο. Όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος.

Έτσι, η Νάπολι έμεινε στους 66 βαθμούς και ισοβαθμεί στη 2η θέση με την Ίντερ, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο απ’ τους «νερατζούρι» και απ’ την πρωτοπόρο Μίλαν που είναι στους 67. Η Φιορεντίνα ανέβηκε στους 53 προσπερνώντας την Αταλάντα και βρίσκεται σε απόσταση βολής απ’ τις ευρωπαϊκές θέσεις.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ 2-1

Νέα ήττα για την Αταλάντα, η οποία αρχίζει και χάνει την επαφή της με τις ευρωπαϊκές θέσεις. Εκεί που κάποιες εβδομάδες πριν φάνταζε δύσκολο ακόμη και να χάσει την τετράδα.

Η Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου επικράτησε 2-1 της ομάδας απ’ το Μπέργκαμο. Ο Έλληνας άσος ήταν βασικός και μάλιστα έκανε και την ασίστ στον Τραορέ για το 1-0 στο 24’.

Ο ίδιος παίκτης στο 61’ έκανε το 2-0, για να έρθει απλά η μείωση του σκορ απ’ τον Μουριέλ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι η Αταλάντα έμεινε στους 51 βαθμούς και είναι 8η στο -4 απ’ τις ευρωπαϊκές θέσεις, ενώ την προσπέρασε η Φιορεντίνα. Η Σασουόλο είναι πίσω της με 46.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ 1-2

Η αδιάφορη βαθμολογικά Ουντινέζε, πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Βενέτσια και την βάζει για τα καλά σε δύσκολη θέση καθώς είναι εντός ζώνης υποβιβασμού.

Ο Ντεουλοφέου με πέναλτι στο 35’ έκανε το 0-1. Ο Ανρί ισοφάρισε στο 86’, αλλά στο 4ο των καθυστερήσεων ο Μπεκάο διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Η Ουντινέζε ανέβηκε στους 36 χωρίς να έχει κάποιο βαθμολογικό κίνητρο, ενώ η Βενέτσια έμεινε στους 22 και απέχει 3 απ’ τη σωτηρία.

Λιονέλ Μέσι: Μαγική εμφάνιση με 5 ασίστ και 1 γκολ σε ένα ημίχρονο (vids)
NBA: Break στο Ντένβερ η Μινεσότα με «ιπτάμενο» Άντονι Έντουαρντς (vid)