La Liga: Λύτρωση στο 96' για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ κι ελπίδες για έξοδο στο Champions League (video)

La Liga: Η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε 1-0 την Εσπανιόλ κι έμεινε ζωντανή για την έξοδο στο Champions League.

Η θεωρητικά αδιάφορη Εσπανιόλ έβαλε πολύ δύσκολα στη Σοσιεδάδ, όμως, οι Βάσκοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις, επικρατώντας με 1-0 στην «Reale Arena», στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 30ής αγωνιστικής της La Liga.

Η Σοσιεδάδ, που μείωσε πλέον στους δύο βαθμούς την απόστασή της απ' την Μπέτις και την 5η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του επόμενου Europa League, είδε το VAR να της ακυρώνει το γκολ του Σόρλοθ στο 51' ως επιθετικό φάουλ, όμως «λυτρώθηκε» στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο πέναλτι του Αλεξάντερ Ισάκ, που καταλογίστηκε σε απρόσεκτο μαρκάρισμα του Καλέρο στον Μερίνο.