Ελλάδα U21-Λιχτενστάιν U21 4-0: «Περίπατος» πριν τους Πορτογάλους

Ελλάδα U21-Λιχτενστάιν U21 4-0: Με το μυαλό στο μεγάλο ματς με τους Πορτογάλους, η Ελπίδων επικράτησε εύκολα του αδύναμου αντιπάλου της – Δύο γκολ ο Τζόλης, Μιχελής και Κοσίδης οι σκόρερ.

Το πιο άνετο εντός έδρας απόγευμά της, είχε η Εθνική Ελπίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21. Η Ελλάδα υποδέχτηκε το αδύναμο Λιχτενστάιν στο «Θ. Κολοκοτρώνης» της Τρίπολης και επικράτησε 4-0. Μια ομάδα που όχι απλά δεν είχε βαθμό μέχρι τώρα, αλλά δεν είχε καταφέρει ούτε να σκοράρει.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου έκανε το χρέος της «καθαρίζοντας» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Έχοντας παράλληλα και το μυαλό της στο σπουδαίο ματς της Τρίτης (29/3) όταν και θα φιλοξενήσει την Πορτογαλία. Στον τελικό για την πρώτη θέση του 4ου ομίλου της διοργάνωσης.

Με το 4-0 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ανέβηκε στους 17 βαθμούς. Απέναντι στους 15 των Πορτογάλων με δύο ματς λιγότερα όμως. Οι Ίβηρες έχουν το απόλυτο με 5Χ5.

Οι πρώτες ομάδες των ομίλων προκρίνονται στην τελική φάση της διοργάνωσης, ενώ το εισιτήριο παίρνουν και οι δύο καλύτερες δεύτερες. Οι υπόλοιπες που θα τερματίσουν στη 2η θέση, θα αγωνιστούν σε αναμετρήσεις μπαράζ.

Η Ελπίδων άρχισε το ματς με ορμή, δείχνοντας με το «καλησπέρα» τι θα ακολουθήσει. Απέναντι σε έναν σαφώς αδύναμο αντίπαλο. Το πρώτο εικοσάλεπτο είχε την Ελλάδα διαρκώς στην επίθεση, με ευκαιρίες που προήλθαν κυρίως από σουτ των Τσιγγάρα και Τζόλη.

Το σκορ άνοιξε στο 20’ με τον Ζαγαρίτη να εκτελεί κόρνερ και τον Μιχελή με πλασέ να κάνει το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του νεαρού άσου της Βίλεμ, που έτσι κι αλλιώς έκανε το ντεμπούτο του με την U21.

Η πίεση της Εθνικής συνεχίστηκε, ο Κοσίδης αφού πρώτα έχασε σημαντική ευκαιρία στο 26’, ένα λεπτό μετά έκανε το 2-0. Σέντραρε ο Ζαγαρίτης και με ωραία κεφαλιά ήρθε το παρθενικό γκολ και για τον Κοσίδη, ο οποίος επίσης έκανε ντεμπούτο με την Ελπίδων.

Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Χρήστος Τζόλης. Δέχτηκε τη μπάλα στο 38’ μετά από τακουνάκι του Σουρλή και με πλασέ έκανε το 3-0, σκοράροντας για πρώτη φορά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα «έριξε» ταχύτητα. Έχοντας «καθαρίσει» το ματς και κόντρα σε ένα Λιχτενστάιν που δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά, η Εθνική είχε τον έλεγχο και περίμενε να περάσει ο χρόνος ουσιαστικά.

Υπήρξαν καλές στιγμές για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, ενώ και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, τις μοναδικές που χρειάστηκε να επέμβει ο Τζολάκης.

Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στην τελευταία φάση του ματς. Μόλις είχαν συμπληρωθεί και τα 5 λεπτά των καθυστερήσεων, ο Τζόλης με κεφαλιά από κοντά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και διαμόρφωσε το σκορ στα επίπεδα του 4-0.

ΕΛΛΑΔΑ (Γ. Σίμος): Τζολάκης, Λιάσος (63’ Χριστόπουλος Ε.), Διαμαντής, Αντζουλάς (63’ Χριστόπουλος Ι.), Μιχελής, Ζαγαρίτης (63’ Κίτσος), Μπότος, Τσιγγάρας (63’ Θυμιάνης), Σουρλής, Τζόλης, Κοσίδης (73’ Ιωαννίδης).

Μεταγραφές, Αναντολού Εφές: Μόνιμος… κάτοικος Κωνσταντινούπολης ο Λάρκιν (video)
Παναθηναϊκός AKTOR: Παράνοια… μέχρι τέλους στον κόσμο της ομάδας
Κατάταξη UEFA: «Ζωντανές» ελπίδες για την 15η θέση μετά το θρίαμβο του Ολυμπιακού
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Ελπίδες για Προολυμπιακό μετά τον αποκλεισμό των Μπακς