Serie A: Σπουδαία νίκη η Σπέτσια, ισόπαλη η Σασουόλο του Κυριακόπουλου (Videos)

Serie A: Άνετο 2-0 της Σπέτσια επί της Κάλιαρι που τη φέρνει κοντά στο στόχο της παραμονής – Ισόπαλο 2-2 για Σαλερνιτάνα και Σασουόλο, βασικός ξανά ο Κυριακόπουλος.

Σημαντική νίκη για τη Σπέτσια στην 29η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Υποδέχτηκε την Κάλιαρι και επικράτησε 2-0, αποτέλεσμα που τη φέρνει σε πλεονεκτική θέση αναφορικά με το μεγάλο της στόχο, την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Βέρντε έχασε πέναλτι στο 36ο λεπτό, αλλά αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους. Ο Έρλικ στο 55’ έκανε το 1-0, για να έρθει ο Μανάι στο 74’ να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Ο Λυκογιάννης έμεινε στον πάγκο για την Κάλιαρι. Η Σπέτσια έφτασε τους 29 βαθμούς και είναι στο +7 απ’ την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Κάλιαρι έμεινε στους 25.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Νίκη πάση-θυσία ήθελε η Σαλερνιτάνα, που είναι ουραγός της βαθμολογίας. Η Σασουόλο όμως έφτασε κοντά στο να πάρει το «διπλό», αλλά τελικά το 2-2 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν στην βασική τους ενδεκάδα και αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Γιώργος Κυριακόπουλος. Ο Μπονατσόλι στο 8ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Όμως Σκαμάτσα (20’) και Τραορέ (30’) έκαναν την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους πριν το ημίχρονο.

Ο Ρασπαντόρι αποβλήθηκε στο 59’ αφήνοντας την Σασουόλο με δέκα. Και τελικά ο Τζούριτς στο 81’ έκανε το 2-2 που ήταν τελικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 40 βαθμούς και είναι στη 10η θέση, ενώ με 16 η Σαλερνιτάνα παραμένει ουραγός και σε υπερβολικά δύσκολη θέση.