Ligue 1: Άνετο «διπλό» με τεσσάρα για Λιόν

Ligue 1: Εύκολο πέρασμα της Λιόν απ’ την έδρα της Λοριάν με σκορ 4-1 – Σε Ευρωπαϊκή τροχιά η Ολιμπίκ.

Με άνετη επικράτηση της Λιόν άνοιξε η αυλαία της 27ης αγωνιστικής στο Γαλλικό Πρωτάθλημα. Η Ολιμπίκ πήγε στην έδρα της Λοριάν και επιβλήθηκε 4-1. Ένα αποτέλεσμα που τη φέρνει πολύ κοντά στις θέσεις της Ευρώπης.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Φαβρ άνοιξε το σκορ για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στα δύο γκολ, με το τέρμα του Ντεμπελέ στο 26’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Μοφί στο 57’.

Δύο λεπτά μετά, ο Εκαμπί έκανε το 1-3 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Το τελικό 1-4 ήρθε στο 78’ με το δεύτερο γκολ του Φαβρ.

Η Λιόν ανέβηκε στους 41 βαθμούς και είναι 6η, ενώ η Λοριάν έμεινε στους 24 και απέχει 2 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Έκτη στο Diamond League η Τζένγκο
Super League: Ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ με φόντο τη στέψη ή την παράταση - Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/04) - Πού θα δείτε το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ και τη Super League