La Liga: Έχασε μεγάλη ευκαιρία η Αλαβές

La Liga: Η Χετάφε έπαιξε για μία ώρα με παίκτη λιγότερο, η Αλαβές προηγήθηκε δύο φορές αλλά το 2-2 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ο στόχος για Χετάφε και Αλαβές είναι ίδιος. Η σωτηρία. Οι γηπεδούχοι της 26ης αγωνιστικής, σε σαφώς καλύτερη μοίρα. Η Ντεπορτίβο ψάχνει εναγωνίως βαθμούς και είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει σπουδαία νίκη κόντρα στη Χετάφε. Αλλά τελικά το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Το ματς πήρε άσχημη τροπή για τους γηπεδούχους στο 32ο λεπτό. Ο Κουένκα αποβλήθηκε κι άφησε τη Χετάφε με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μία ώρα αγώνα.

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Εσκαλάντε στο 2ο των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, έδωσε προβάδισμα στην Αλαβές! Με το ματς να οδηγείται στην ανάπαυλα, με το 0-1 που έδινε απόλυτο πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους που είχαν κι αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ο Ουνάλ στο 55’ ισοφάρισε για τη Χετάφε, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μέντες έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Ουνάλ και πάλι, έφερε το ματς στα ίσια στο 72’ διαμορφώνοντας το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Έτσι η Χετάφε έφτασε τους 27 βαθμούς και είναι στο +6 απ’ την επικίνδυνη ζώνη, στην οποία βρίσκεται η Αλαβές με 21.