La Liga: Βιγιαρεάλ τετράδας με τεσσάρα στη Γρανάδα (Photos)

La Liga: Με χατ τρικ του Ντανζούμα η ανεβασμένη Βιγιαρεάλ πέρασε εύκολα απ’ τη Γρανάδα επικρατώντας 4-1.

Λίγες μέρες πριν «ριχτεί» στη μάχη με τη Γιουβέντους για το Champions League, η Βιγιαρεάλ έδειξε πως είναι σε αρκετά καλή κατάσταση. Η κάτοχος του Europa League μετά την ισοπαλία με τη Ρεάλ Μαδρίτης, επανήλθε στις νίκες. Επικρατώντας εύκολα για την 25η αγωνιστική της Γρανάδα με 4-1.

Το ματς στο «Κάρμενες» αποδείχθηκε σε άνετη υπόθεση για το «κίτρινο υποβρύχιο». Με την ομάδα της Ανδαλουσίας να μπαίνει για τα καλά σε μπελάδες, καθώς σε τίποτα δε θυμίζει το πρόσωπο που είχε παρουσιάσει τις δύο προηγούμενες σεζόν.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Ντανζούμα. O Ολλανδός με καταγωγή απ’ τη Νιγηρία, πέτυχε τα τρία τέρματα της ομάδας του Ουνάι Έμερι. Δύο εξ αυτών με πέναλτι. Στο 35ο λεπτό ήρθε το 0-1 απ’ την άσπρη βούλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντανζούμα έκανε το 0-2, σκορ που έκλεισε το πρώτο μέρος.

Η Γρανάδα αντέδρασε στο 61’ και μείωσε με πέναλτι του Μίγια σε 1-2, αλλά ο Ντανζούμα με τον ίδιο τρόπο έκανε χατ τρικ για το 1-3 στο 81’.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μόι Γκόμεζ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4!

Έτσι η Βιγιαρεάλ δείχνει να έχει δυναμική τετράδας, φτάνοντας τους 39 βαθμούς όσους έχουν Μπαρτσελόνα κι Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ προσπέρασε και τη Σοσιεδάδ που έχει 38. Η Γρανάδα απ’ την άλλη, έμεινε στους 24 και απέχει μόλις 4 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 0-0: Live ο ημιτελικός του Europa Conference League
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 92-58: Έβγαλε αντίδραση, πάει σε τελικό πρόκρισης στην Ισπανία
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο γήπεδο και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς
Παναθηναϊκός AKTOR: Στη “Χάλα Πιονίρ” ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος