Κύπελλο Ολλανδίας: Στα ημιτελικά οι Γκο Αχέντ Ιγκλς με Μπότο (video)

Ο Γιάννης-Φοίβος Μπότος σκόραρε και οι Γκόου Αχέντ Ιγκλς είναι στους «4» του Κυπέλλου!

Η ξέφρενη πορεία των Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο ολλανδικό Κύπελλο συνεχίζεται, καθώς απέκλεισαν (και) την Ναϊμένγκεν επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης και προκρίθηκαν στους «4», όπου θα αντιμετωπίσουν έναν εκ των Άγιαξ, Αϊντχόφεν ή Αλκμάαρ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «αετούς», ο Γιάννης-Φοίβος Μπότος, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί ματς.

Ο Μπράουβερς με πέναλτι στο 18' έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ εννιά λεπτά αργότερα (27'), ο 21χρονος πρώην μέσος της ΑΕΚ σημειωσε το δεύτερο γκολ, που «σφράγισε» την πρόκριση της ομάδας του. Ο Μπότος αντικαταστάθηκε στο 63' από τον Νάουμπερ, ενώ στον πάγκο των Γκόου Αχέντ Ιγκλς έμεινε σε όλο το ματς ο 19χρονος αμυντικός Αβέντης Αβεντισιάν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ολλανδίας. Με κεφαλαία γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν στους ημιτελικούς.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ-Μπρέντα 4-0
ΑΓΙΑΞ-Φίτεσε 5-0
Βααλβάικ-ΑΛΚΜΑΑΡ 0-4
Ναϊμένγκεν-ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ ΙΓΚΛΣ 0-2

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»