Serie A: Νίκησε και στο -1 απ’ την κορυφή η Νάπολι! (Videos)

Serie A: Πέρασε με 2-0 απ’ την έδρα της Βενέτσια η Νάπολι και «έπιασε» τη Μίλαν – Σημαντική νίκη για Σαμπντόρια επί της Σασουόλο (4-0) στο μηδέν έμειναν Μπολόνια και Έμπολι.

Η ήττα της Ίντερ στο ντέρμπι του Μιλάνου, ήταν η ευκαιρία της Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» ήθελαν να «πιάσουν» τη Μίλαν και να μειώσουν στο 1 βαθμό τη διαφορά απ’ την κορυφή. Και το πέτυχαν με το τελικό 2-0 στην έδρα της Βενέτσια.

Οι Ναπολιτάνοι είχαν κακό πρώτο μέρος που έληξε χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να προηγηθούν με τον Οσιμιέν να ανοίγει το σκορ στο 59’.

Η Βενέτσια δε βρήκε «απάντηση», έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Εμπουεχί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και στο 90+10’ ο Πετάνια έκανε το 2-0 για τη Νάπολι που ήταν και το τελικό.

Οι «παρτενοπέι» σε 24 ματς έχουν 52 βαθμούς και ανέβηκαν στη 2η θέση μαζί με τη Μίλαν, στο -1 απ’ την Ίντερ που έχει ένα ματς λιγότερο. Η Βενέτσια έμεινε στους 18 και τη 18η θέση.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ 4-0

Ξέσπασε η Σαμπντόρια πάνω στη Σασουόλο. Η ομάδα της Γένοβας πήρε σημαντική… ανάσα βαθμολογική με το τελικό 4-0 κόντρα στην ομάδα του Κυριακόπουλου που ήταν βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

O Καπούτο στο 5’ και ο Σένσι στο 7’ έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στη «Ντόρια» μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κόντι στο 63’ και ένα πέναλτι του Καντρέβα στο 1ο των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Σαμπντόρια ανέβηκε στους 23 βαθμούς και τη 16η θέση, ενώ η Σασουόλο έμεινε στους 29 και την 12η θέση.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΕΜΠΟΛΙ 0-0

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπολόνια και την Έμπολι. Το ματς ήταν αρκετά νευρικό, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τους 30 βαθμούς και την Μπολόνια να έχει πλέον 28.

Πόλο: Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Τίτλος αφιερωμένος στον Ιβάν Σαββίδη
Φήμες για επανασύνδεση Τσιτσιπά και Μπαντόσα μετά από βίντεο στο Μόντε Κάρλο
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: «Ντύθηκε» στα χρώματα του τελικού και το Θησείο