Serie A: Ο Λυκογιάννης έδειξε το δρόμο στον Ολυμπιακό! (Videos)

Serie A: Μεγάλο «διπλό» της Κάλιαρι στην έδρα της Αταλάντα με 2-1 – Βασικός ο Λυκογιάννης, πέρασε ως αλλαγή ο Κουρφαλίδης.

Μεγάλη έκπληξη στο Καμπιονάτο, με την Κάλιαρι να παίρνει τεράστιο «διπλό» στο Μπέργκαμο. Η Αταλάντα απέδειξε για ακόμη μια φορά πως δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, στοιχείο που αυξάνει τις ελπίδες του Ολυμπιακού λίγο καιρό πριν τις αναμετρήσεις για το Europa League.

Η ομάδα της Σαρδηνίας επιβλήθηκε 2-1, κατακτώντας σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια παραμονής στη Serie A. Για να το πετύχει είχε σημαντική Ελληνική βοήθεια. Ο Λυκογιάννης ήταν βασικός για τους φιλοξενούμενους και αγωνίστηκε σε όλο το ματς. Στο 90ο λεπτό πέρασε στην αναμέτρηση ο νεαρός χαφ, Κουρφαλίδης.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κάλιαρι ξάφνιασε στο 50’. Ο Γκαστόν Περέιρο βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα, τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους γηπεδούχους. Ο Μούσο αποβλήθηκε και άφησε με 10 παίκτες την Αταλάντα. Η οποία βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στο 64’.

Μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας, ο Ζαπάτα σούταρε, ο τερματοφύλακας έδιωξε και ο επερχόμενος Παλομίνο με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Η Κάλιαρι δεν άργησε να επανακτήσει το προβάδισμα. Πάνω στον ενθουσιασμό και την πίεση της Αταλάντα, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα στο 68’ και ο Περέιρο ξανά, ήταν ο τελικός αποδέκτης κι αυτός που έκανε το 1-2.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Αταλάντα μένει στους 43 βαθμούς και κινδυνεύει άμεσα να χάσει την 4η θέση μετά από καιρό, αν νικήσει η Γιουβέντους την Ελλάς Βερόνα στο Τορίνο. Η θριαμβεύτρια Κάλιαρι ανέβηκε στους 20 βαθμούς και είναι πλέον εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup