Κύπελλο Ιταλίας: Στην παράταση η Μίλαν πέρασε… τον Σεφτσένκο! (Photos)

Κύπελλο Ιταλίας: Τα βρήκε… σκούρα η Μίλαν κόντρα στη Τζένοα του Αντρέι Σεφτσένκο, αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει 3-1 στην παράταση και με ανατροπή να προκριθεί στα προημιτελικά!

Απ’ τη μία η φορμαρισμένη Μίλαν, απ’ την άλλη η Τζένοα που πηγαίνει απ’ το κακό στο χειρότερο στο Πρωτάθλημα. Όμως εδώ μιλάμε για Κύπελλο Ιταλίας. Οπότε το ματς στο «Σαν Σίρο» ήταν διαφορετικό. Κι αποδείχθηκε απ’ την εξέλιξή του, με τους «ροσονέρι» να προκρίνονται στα προημιτελικά στην παράταση! Επικρατώντας τελικά με 3-1.

Για την ομάδα του Πιόλι υπήρχε ένα σχήμα με αλλαγές μεν, αλλά και αρκετούς θεωρούμενους βασικούς. Απ’ την άλλη ο Αντρέι Σεφτσένκο βρέθηκε στο γήπεδο όπου δοξάστηκε, αλλά παρέταξε μια σκληρή Τζένοα που ήταν διατεθειμένη να πουλήσει… ακριβά το τομάρι της.

Η Μίλαν όπως ήταν λογικό, μπήκε στο ματς με διάθεση να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. Όμως σάστισε όταν στο 17’ είδε τη Τζένοα να κάνει το 0-1! Ο Έστιγκαρντ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, με την ομάδα του Σεφτσένκο να μπαίνει μπροστά στο σκορ.

Οι «ροσονέρι» δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την άμυνα των Γενοβέζων. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τη Τζένοα να προηγείται. Διατηρώντας το προβάδισμά της μέχρι το 74’. Σε εκείνο το σημείο ο Ζιρού έκανε το 1-1, δίνοντας ανάσα στη Μίλαν.

Μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς δεν άλλαξε κάτι. Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί παρά την κούραση, η εικόνα δεν άλλαξε. Η Μίλαν είχε τα ηνία, έδειχνε να είναι η ομάδα που θέλει να σκοράρει περισσότερο. Ευκαιρίες δεν είχε, αλλά τελικά στο 103ο λεπτό οι «ροσονέρι» έκαναν την ανατροπή. Ο Ράφαελ Λεάο ήταν ο σκόρερ για το 2-1!

Στο δεύτερο μέρος του έξτρα ημιώρου, η Τζένοα προσπάθησε να βγει μπροστά, είχε κάποια μακρινά σουτ κυρίως, αλλά τελικά ο Σαλεμάκερς στο 112’ «σφράγισε» την πρόκριση των «ροσονέρι» κάνοντας το 3-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι η Μίλαν βρέθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.