Ligue 1: Νίκησε κι «έπιασε» τη Μαρσέιγ η Νις (Photos)

Ligue 1: Εύκολη επικράτηση της Νις στην έδρα της Μπρεστ με 3-0, παρότι έπαιζε με 10 από το 20ο λεπτό!

Αναρριχήθηκε στη 2η θέση η Νις, με την σημαντική νίκη που πέτυχε στην έδρα της Μπρεστ για την 20η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος. Η ομάδα της Νίκαιας επιβλήθηκε 3-0, παρότι για τη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς έπαιζε με παίκτη λιγότερο!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό. Ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ βρήκε δίχτυα για το 0-1, που άλλαξε νωρίς τις ισορροπίες του ματς σε επίπεδο σκορ.

Πέρα απ’ το σκορ πάντως, άλλαξαν και οι αριθμητικές ισορροπίες λίγο μετά. Στο 20ο λεπτό συγκεκριμένα, ο Σνάιντερλιν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα κι άφησε τη Νις με 10 παίκτες. Κάνοντας τις συνθήκες του ματς πολύ δυσκολότερες.

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι όχι απλά δεν έχασαν τον έλεγχο του ματς, αλλά έφτασαν και σε εντυπωσιακό σκορ. Στο 79’ ο Ντελόρτ έκανε το 0-2, για να έρθει ο Γκουιρί στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

Έτσι, η Νις έφτασε τους 36 βαθμούς και «έπιασε» στη 2η θέση τη Μαρσέιγ, με τους Μασσαλούς να έχουν ένα ματς λιγότερο. Η Μπρεστ έμεινε στους 25 και είναι 12η.

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup