La Liga: Χοντρή γκέλα για Μπέτις, δεν την εκμεταλλεύτηκε η Σοσιεδάδ (Photos)

La Liga: Είχε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά απ’ την 4η θέση, αλλά η Μπέτις έπεσε «θύμα» έκπληξης με την Θέλτα να τη νικά 2-0 – Στο 1-1 έμεινε η Σοσιεδάδ στην έδρα της Αλαβές.

Την δυνατότητα να αυξήσει τη διαφορά της απ’ την 4η θέση, δεν εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ Μπέτις. Η ομάδα του Πελεγκρίνι έκανε το χειρότερο δυνατό ποδαρικό στο 2022. Όλα αυτά σε ένα φαινομενικά εύκολο ματς, υποδεχόμενη την Θέλτα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Όλη η ζημιά για την ομάδα της Ανδαλουσίας, έγινε στο τέλος του πρώτου μέρους. Με «δράστη» τον Ιάγκο Άσπας. Ο έμπειρος επιθετικός της Θέλτα άνοιξε το σκορ στο 36’. Κι ενώ η Μπέτις έμοιαζε… ζαλισμένη, η ομάδα της Γαλικίας κέρδισε πέναλτι. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Άσπας έκανε το 0-2.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Ρεάλ Μπέτις άρχισε τη χρονιά με μια σοκαριστική ήττα. Έμεινε στην 3η θέση με 33 βαθμούς, έχοντας μόλις στο -1 την Ατλέτικο Μαδρίτης. Τη στιγμή που θα μπορούσε με νίκη να αυξήσει την απόστασή της απ’ την 4η θέση.

Η Θέλτα με τη νίκη αυτή, έφτασε τους 23 βαθμούς και είναι 12η.

ΑΛΑΒΕΣ-ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ 1-1

Οι ήττες της Ράγιο Βαγιεκάνο και της Μπέτις, έδιναν τη δυνατότητα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ να πλησιάσει στην τετράδα με νίκη. Όμως οι Βάσκοι δεν τα κατάφεραν κόντρα στους συντοπίτες της Αλαβές. Το τελικό 1-1 αφήνει δυσαρεστημένους τους φιλοξενούμενους.

Η Σοσιεδάδ προηγήθηκε με γκολ του Γιανουζάι στο 14’, αλλά ο Χοσέλου με πέναλτι ισοφάρισε στο 58’. Έτσι διαμορφώθηκε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η Σοσιεδάδ έφτασε τους 30 βαθμούς «πιάνοντας» την Ράγιο Βαγιεκάνο στην 5η θέση. Η Αλαβές απ’ την άλλη, έχει πλέον 16 βαθμούς και είναι τρίτη απ’ το τέλος.

Κύπρος: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για ΑΕΚ Λάρνακας
Βρούτσης: «Καμία ανοχή σε παραβατικές συμπεριφορές»
Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα