La Liga: Νίκη-προσπέρασμα της Ατλέτικο επί της Ράγιο (Photos)

La Liga: Επικράτησε με 2-0 η Ατλέτικο Μαδρίτης της Ράγιο Βαγιενάκο και την… καβάλησε στη βαθμολογία – Στο 0-0 έμειναν Έλτσε και Γρανάδα.

Τέλος στο τραγικό σερί των τεσσάρων ηττών, έβαλε η Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μπήκε στο 2022 με ιδανικό τρόπο, επικρατώντας 2-0 της εξαιρετικής φέτος Ράγιο Βαγιεκάνο. Επικράτησε που την έκανε να επιστρέψει στην τετράδα του Champions League, προσπερνώντας την σημερινή της αντίπαλο.

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν δίκαιοι νικητές, έχοντας για κορυφαίο τον Κορέα. Ο Αργεντινός εξτρέμ, σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, η οποία είχε και δοκάρι με τον Καράσκο για να διευρύνει το σκορ της νίκης της.

Στο 28ο λεπτό «έσπασε» η ισορροπία της αναμέτρησης, με τον Κορέα να κάνει το 1-0. Σκορ που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 53’ ο ίδιος παίκτης από ασίστ του Λόντι, έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό.

Η Ατλέτικο ανέβηκε στην 4η θέση με τη νίκη αυτή, έχοντας 32 βαθμούς σε 19 ματς. Απ’ την άλλη η Ράγιο Βαγιεκάνο έμεινε στους 30 και υποχώρησε στην 5η θέση.

ΕΛΤΣΕ-ΓΡΑΝΑΔΑ 0-0

Χωρίς νικητή και χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Έλτσε με τη Γρανάδα στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο». Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, ενώ αποβλήθηκε κι ο προπονητής τους!

Στο 16ο λεπτό ο Καρίγιο σκόραρε για την Έλτσε, αλλά μέσω VAR το τέρμα ακυρώθηκε. Ο Φρανσίσκο Ροντρίγκεθ, προπονητής των γηπεδούχων, διαμαρτυρόταν συνέχεια. Δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 19’ για τη φάση του γκολ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αντίκρισε και τη δεύτερη κίτρινη με αποτέλεσμα να αποβληθεί!

Σα να μην έφτανε αυτό, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους αποβλήθηκε κι ο Γκονζάλες. Ο στόπερ της Έλτσε άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες σχεδόν για όλο το δεύτερο μέρος. Παρ’ όλα αυτά το 0-0 παρέμεινε.

Έτσι, η Γρανάδα έφτασε τους 23 βαθμούς και είναι 12η, ενώ η Έλτσε βρίσκεται στη 17η θέση με 16.

Βρούτσης: «Καμία ανοχή σε παραβατικές συμπεριφορές»
Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα