Ligue 1: «Σίφουνας» η Ρεν, πεντάρα στη Σεντ Ετιέν (Photos)

Ligue 1: Παραμένει δεύτερη η Ρεν που πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο απ’ την έδρα της Σεντ Ετιέν (5-0).

Μία ακόμη αγωνιστική βρίσκει τη Ρεν μόνη δεύτερη στο Γαλλικό Πρωτάθλημα. Για τη 17η… στροφή της διοργάνωσης, η έδρα της Σεντ Ετιέν δεν αποδείχθηκε τόσο δύσκολο εμπόδιο. Το τελικό 5-0 ήταν η εντυπωσιακή καταγραφή των όσων έγιναν στο ματς.

Η υπόθεση νίκη είχε κριθεί στο «Ζοφρουά Γκισάρ» απ’ το πρώτο μέρος. Η ουραγός Σεντ Ετιέν δεν μπόρεσε να αντισταθεί στις ορέξεις της Ρεν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τεριέ στο 22’. Ο ίδιος παίκτης έξι λεπτά αργότερα έκανε το 0-2, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Ακριβώς στο 45’ ο Μακόν με αυτογκόλ έκανε το 0-3, τελειώνοντας το ματς πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Τεριέ έκανε χατ-τρικ και διαμόρφωσε το 0-4. Ο Ουγκοτσούκβου στο 83’ έκανε το 0-5 που ήταν και το τελικό σκορ στο θρίαμβο της Ρεν σε μια ιστορική έδρα.

Η ομάδα της Βρετάνης έφτασε τους 31 βαθμούς και είναι 2η ξανά. Στο -11 απ’ την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. Η Σεντ Ετιέν συνεχίζει να απογοητεύει, όντας ουραγός με 12 βαθμούς.

Παναθηναϊκός: Και επίσημα παρελθόν ο Φατίχ Τερίμ - Το «αντίο» του Τούρκου
Λυσσασμένοι «Λύκοι» κατασπάραξαν τους Νάγκετς κι έστειλαν την ημιτελική σειρά σε Game 7!