Νίκη Βόλου-Παναιτωλικός 0-1: Πρώτο βήμα με Ντουάρτε (videos)

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Παναιτωλικός μετά τη νίκη του 1-0 επί της Νίκης Βόλου στο Πανθεσσαλικό.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να διεκδικήσουν ότι μπορούσαν, αλλά αδυνατούσαν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στα αντίπαλα καρέ. Από την άλλη, τα «καναρίνια» δεν δικαιολόγησαν το γεγονός πως είναι μία κατηγορία πιο ψηλά.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ήταν ο Ντουάρτε, ο οποίος με κεφαλιά στο 44ο λεπτό νίκησε τον Μπάγιτς και έγραψε το 1-0. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να απαντήσουν άμεσα στο επόμενο λεπτό, όταν ο Τσουκαλάς δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος, αλλά στο 51’ και το 54’ ο Βέργος δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στο 74’ ο Ντουάρντε δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Στα τελευταία λεπτά, η Νίκη Βόλου προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει κοντά στο γκολ, προκειμένου να έχει μεγαλύτερες ελπίδες στην ρεβάνς, αλλά οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σημαντικά την εστία του Ροντρίγκεζ.

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Κάσσος, Τζοβάρας, Αλιατίδης (65' Βασιλείου), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Μέτσε, Παναγιωτίδης (87' Μπάλας), Τσουκαλάς (87' Μπόσιο), Τζιώρας (69' Τσιμπούκας), Βλαχομήτρος (69' Ζοζέτ).

Παναιτωλικός: Ροντρίγκεζ, Λιούι, Βργκοτς (46' Χουχούμης), Αντούνες, Κορνέλιους, Τσιγγάρας (46' Μ. Μπακαδήμας), Φλόρες, Ντουάρτε (84' Φυτόπουλος), Μπελεβώνης, Μεντόζα (84' Μόρσεϊ), Βέργος.

Ολυμπιακός: Το... σύνθημα Μαρινάκη στα αποδυτήρια μετά το θρίαμβο με Άστον Βίλα
Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός