Premier League: Βαθμό με ασίστ Γιαννούλη για Νόριτς - Ανάσα για Λιντς (videos)

Ο Δημήτρης Γιαννούλης μοίρασε την πρώτη του ασίστ στην Premier League και βοήθησε τη Νόριτς να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στη Νιουκάστλ. Απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού η Λιντς επικρατώντας 1-0 της Κρίσταλ Πάλας.

«Ζωντανή» στη «μάχη» για την αποφυγή του υποβιβασμού έμεινε η Νόριτς, η οποία κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το Saint James’ Park απέναντι στην Νιουκάστλ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, καθώς στο 9ο λεπτό ο Κλαρκ αντίκρισε την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Ωστόσο, τα «καναρίνια» δυσκολεύτηκαν να απειλήσουν, με τον Χρήστο Τζόλη να προσπαθεί σε μερικές περιπτώσεις στο πρώτο μέρος, αλλά χωρίς να τα καταφέρνει.

Τελικά, στο 61’ η Νιουκάστλ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκίλμουρ, με τον Ουίλσον να είναι εύστοχος από την «άσπρη βούλα» γράφοντας το 1-0. Όμως, στο 79’ η σέντρα του Δημήτρη Γιαννούλη, που είχε περάσει ως αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα, ήταν… αρκετή για τον Πούκι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

Μ’ αυτό το αποτέλεσμα η Νιουκάστλ παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά και χωρίς νίκη στις πρώτες 14 αγωνιστικές της Premier League, έχοντας μόλις 7 βαθμούς συγκομιδή, τρεις λιγότερους από τα «καναρίνια».

«Ανάσα» για Λιντς από την άσπρη βούλα

Σημαντικό ήταν το «τρίποντο» που πανηγύρισε η Λιντς, η οποία επικράτησε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας, χάρις σε πέναλτι στο 94ο λεπτό. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ραφίνια, ο οποίος δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Μ’ αυτό το τρίποντο, η Λιντς ανέβηκε στην 15η θέση με ισάριθμούς βαθμούς και είναι στο +5 από τη Νόριτς που βρίσκεται στην γραμμή του υποβιβασμού. Τρεις θέσεις πιο ψηλά βρίσκεται η Κρίσταλ Πάλας, με τους «Αετούς» να έχουν 16 βαθμούς.