La Liga: «Μοιρασιά» στο Μπιλμπάο (Photos)

La Liga: Προηγήθηκαν και οι δύο αλλά το 2-2 «σφράγισε» τις προσπάθειες της Αθλέτικ Μπιλμπάο και της Γρανάδα.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο φιλοξένησε την Γρανάδα, στο εναρκτήριο ματς της 15ης αγωνιστικής στην Primera Division. Οι Βάσκοι θεωρητικά ήταν το φαβορί, όμως η ομάδα απ’ την Ανδαλουσία θυμήθηκε τον καλό της εαυτό των προηγούμενων ετών. Το τελικό 2-2 ήρθε μετά από καλό ματς.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα. Ο Ραούλ Γκαρσία στο 10ο λεπτό έκανε το 1-0 για τα «λιοντάρια». Όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

Ο Μάτσις στο 25’ ισοφάρισε σε 1-1, για να έρθει εννιά λεπτά μετά ο Μολίνα να κάνει το 1-2! Στέλνοντας τη Γρανάδα προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Η Μπιλμπάο πίεσε στο δεύτερο μέρος και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 76’. Για να το πετύχει χρειάστηκε τη… βοήθεια ενός φιλοξενούμενου, καθώς ο Μαξιμιάνο άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εξέταση του VAR ο Ινίνγκο Μαρτίνεθ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους.

Μετά το 2-2, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχει 20 βαθμούς και «έπιασε» την Μπαρτσελόνα στην 7η θέση. Η Γρανάδα απ’ την άλλη, έχει 12 πλέον και είναι 16η. Τόσο οι Βάσκοι όσο και η Γρανάδα, έχουν από 14 ματς.

BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα