Ligue 1: Εύκολα η εξαιρετική Ρεν! (Photos)

Ligue 1: Ανέβηκε 2η η Ρεν που επικράτησε άνετα με 2-0 της Μονπελιέ!

Η πορεία της Ρεν στο φετινό Γαλλικό Πρωτάθλημα, εξαιρετική. Η ομάδα της Βρετάνης συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της καθώς και την 14η αγωνιστική, πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Αυτή τη φορά υποδεχόμενη τη Μονπελιέ που αποδείχθηκε εύκολη αντίπαλος.

Το τελικό 2-0 στο «Ροαζόν», ίσως και να μην αποτυπώνει την ευκολία με την οποία οι γηπεδούχοι πήραν την πολυπόθητη νίκη, που τους ανέβασε μόνους στη δεύτερη θέση.

Ο Τεριέ στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη Ρεν. Είκοσι λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Μαγιέ να βρει δίχτυα και να κάνει το 2-0. Στο 41’ η Μονπελιέ έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σαβανιέ με δεύτερη κίτρινη. Κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει.

Το δεύτερο μέρος ήταν καθαρά διαδικαστικό, δεν άλλαξε κάτι σε επίπεδο σκορ κι έτσι η Ρεν πήρε σημαντική νίκη που την φέρνει στη 2η θέση με 25 βαθμούς, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο από Λανς, Νις και Μαρσέιγ που ακολουθούν σε απόσταση… βολής. Η Μονπελιέ έμεινε στους 19 βαθμούς και είναι 7η.

Λιονέλ Μέσι: Μαγική εμφάνιση με 5 ασίστ και 1 γκολ σε ένα ημίχρονο (vids)
NBA: Break στο Ντένβερ η Μινεσότα με «ιπτάμενο» Άντονι Έντουαρντς (vid)