Ligue 1: Νίκες για Μπορντό, Μονπελιέ, Στρασμπούρ (Photos)

Ligue 1: Εύκολες επικρατήσεις για Στρασμπούρ και Μπνπελιέ, δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η Μπορντό, μοιρασιά για Τρουά-Ρεν.

Με ευκολία επικράτησε η Στρασμπούρ της Λοριάν για την 12η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος. Το τελικό 4-0 ήταν ενδεικτικό του τι έγινε στο ματς.

Ο Αζορκέ άνοιξε το σκορ στο 28’, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Ντιαλό στο 39’ και στο 45+2’ για να «κλείσει» το ημίχρονο με 3-0. Ο Τόμασον στο 64’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Με τη Στρασμπούρ να φτάνει τους 17 βαθμούς και τη Λοριάν να μένει στους 15.

Στο «Ατλαντίκ» η Μπορντό έκανε εκπληκτική ανατροπή, μια και βρέθηκε να χάνει 0-2 αλλά τελικά επικράτησε 3-2 της Ρεμς.

Εκιτίκε (37’) και Λοκό (63’) έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Στο τελευταίο 20λεπτο, όμως, οι Γιρονδίνοι έκαναν εκπληκτική ανατροπή.

Ο Αντλί στο 73’ μείωσε σε 1-2, για να ισοφαρίσει ο Μπριάντ στο 78’. Ο ίδιος παίκτης με πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Στέλνοντας την Μπορντό στους 12 βαθμούς, με την Ρεμς να μένει στους 11.

Η Μονπελιέ φιλοξένησε τη Ναντ και νίκησε 2-0, με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος. Ο Μολέ στο 64’ έκανε το 1-0, για να έρθει ο Βαχί στο 71’ να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 16 βαθμούς, ενώ η Ναντ έχει έναν περισσότερο.

Τρουά και Ρεν ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τον Αγκέρντ να κάνει το 0-1 στο 9’. Η Τρουά ισοφάρισε στο 38’ με τον Ραμί και πήρε προβάδισμα δύο λεπτά μετά με τον Νινγκόμ. Το τελικό 2-2 ήρθε στο 81’ με τον Τεριέ. Η Ρεν πήγε στους 19 βαθμούς και η Τρουά στους 13.