Ligue 1: «Διπλό» και μόνη δεύτερη η Νις! (Photos)

Ligue 1: Πέρασε απ’ την έδρα της Ανζέ η Νις και με τη νίκη της (2-1) απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της 2ης θέσης.

Η Ανζέ έχει μια εξαιρετική πορεία για τα δεδομένα της στο Γαλλικό Πρωτάθλημα. Η διαφορά της με τη Νις ήταν μόλις 3 βαθμοί πριν το μεταξύ τους ματς. Αλλά η ομάδα της Νίκαιας, είχε ένα μεγάλο στόχο μετά την ήττα της Λανς: Να ανέβει στη 2η θέση μόνη της. Κάτι που έκανε παίρνοντας σημαντικό «διπλό» με 2-1.

Το έργο για την ομάδα του Γκατιέ, μόνο εύκολο δεν ήταν. Ειδικά απ’ τη στιγμή που βρέθηκε να χάνει μετά το πρώτο 45λεπτο. Ο Μπουφάλ με πέναλτι στο 29’, έδωσε προβάδισμα στην Ανζέ. Το οποίο και οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Νις αντεπιτέθηκε και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντελόρτ, πήρε σπουδαία νίκη. Στο 57’ ο συγκεκριμένος παίκτης έφερε το ματς στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Και ενώ όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα λήξει ισόπαλη, πάλι ο Ντελόρτ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-2!

Η Νις πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της σκληροτράχηλης Ανζέ. Έφτασε έτσι στους 23 βαθμούς προσπερνώντας την Λανς μετά από 12 αγωνιστικές και όντας μόνη δεύτερη στο -8 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Η Ανζέ έμεινε στους 17 βαθμούς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Τέλος ο Μπόρις Κλέιμαν
Αταμάν:"Πολύ υψηλό I.Q. ο Σαμοντούροβ"
Basket League: Με Κατσίβελη ο Άρης στην Πάτρα
Παναθηναϊκός AKTOR: Εύκολα, σοβαρά και 1-0 τον ΠΑΟΚ