Προκριματικά Μουντιάλ 2022: «Διπλό» η Αλβανία στην Ουγγαρία, πεντάρες Αγγλία-Πολωνία (Vid+Photos)

Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Η Αλβανία «άλωσε» την έδρα της Ουγγαρίας (1-0), τη στιγμή που τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα πήραν τα αποτελέσματα που ήθελαν.

Χωρίς μεγάλες εκπλήξεις οι βραδινές αναμετρήσεις (δείτε εδώ τι έγινε στα παιχνίδια που διεξήχθησαν νωρίτερα) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η Αλβανία ήταν αυτή που… τάραξε κάπως τα νερά, με το «διπλό» που πήρε στην Ουγγαρία επικρατώντας 1-0!

Για τον 9ο όμιλο της Ευρωπαϊκής ζώνης, η γειτονική χώρα «απέδρασε» με τους τρεις βαθμούς. Το γκολ του Μπρόια στο 80ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση που φέρνει τους Αλβανούς μόνους δεύτερους πίσω απ’ την Αγγλία!

Τα «λιοντάρια» είχαν εύκολο έργο στην Ανδόρα. Τσίλγουελ, Σάκα, Έιμπραχαμ, Γουόρντ-Πράους και Γκρίλις πέτυχαν τα γκολ των Άγγλων, στο τελικό 5-0 στην έδρα της αδύναμης Ανδόρας. Άνετη νίκη πήρε και η Πολωνία στο ίδιο γκρουπ, με τον Κάρολ Σφιντέρσκι να ανοίγει το σκορ στο τελικό 5-0 κόντρα στο Σαν Μαρίνο. Μπόλι (αυτογκόλ), Κετζιόρα, Μπούκσα, Πιάτεκ τα υπόλοιπα Πολωνικά τέρματα.

Στον 1ο όμιλο, η Σερβία τα βρήκε σκούρα στο Λουξεμβούργο. Τελικά ένα γκολ του Βλάχοβιτς ήταν αρκετό για να γλιτώσουν το… κάζο οι Σέρβοι και να φύγουν νικητές έστω με το φτωχό 1-0.

Για το 3ο γκρουπ, η Ελβετία επικράτησε 2-0 της Βορείου Ιρλανδία. Ο Λιούις αποβλήθηκε νωρίς για τους φιλοξενούμενους και ο Τσούμπερ της ΑΕΚ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Φασναχτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο 6ο γκρουπ, Δανία και Αυστρία έδειξαν πως είναι τα μεγάλα φαβορί στις έδρες της Μολδαβίας και των Νησιών Φερόε αντίστοιχα. Οι Δανοί επιβλήθηκαν 4-0 (Όλσεν, Κιάερ πεν., Νόργκαρντ, Μέλιε), ενώ για τους Αυστριακούς το σκορ σταμάτησε στο 2-0 (Λάιμερ, Σάμπιτζερ).

ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ 10 ΟΜΙΛΩΝ ΣΤΗΝ GALLERY ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ:

Ρεμς: Κοινή συναινέσει «διαζύγιο» με τον Στιλ
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη