Eredivisie: Άνετα ο πρωτοπόρος Άγιαξ, ιστορικό γκολ ο Δουβίκας στην πεντάρα της Ουτρέχτης (video)

Eredivisie: Ο Άγια νίκησε άνετα 3-0 την Γκρόνινγκεν, ενώ η Ουτρέχτη του Τάσου Δουβίκα διέλυσε 5-1 την Τσβόλε.

Ο Άγιαξ νίκησε άνετα 3-0 για την έβδομη αγωνιστική την Γκρόνινγκεν και είναι μόνος πρώτος.

Με τους Καμπετσή, Μιχελή να μπαίνουν αλλαγή, όπως αναφέραμε νωρίτερα, η Βίλεμ νίκησε εντός έδρας με 2-1 την Αϊντχόφεν, εκθρονίζοντας τους φιλοξενούμενους από τη δεύτερη θέση της κατάταξης του ολλανδικού πρωταθλήματος και δίνοντας συνέχεια στην ξέφρενη πορεία της στην εφετινή Eredivisie.

Ο Καμπετσής, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 63΄, έδωσε το έναυσμα για τη διαμόρφωση του τελικού σκορ, καθώς από κλέψιμο του διαμορφώθηκε το 2-1, ενώ ο Μιχελής μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 74΄. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε επτά αγωνιστικές η Βίλεμ δεν έχει χάσει αναμέτρηση μετά την βαριά εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τη Φέγενορντ (4-0).

Με τον Τάσο Δουβίκα να ανοίγει τον... χορό των τερμάτων στο 11΄ με εύστοχο πέναλτι, νικώντας τον Κώστα Λάμπρου (βασικός), η Ουτρέχτη δεν... αγχώθηκε απέναντι στην Τσβόλε, φτάνοντας άνετα στο τελικό 5-1. Ο Δουβίκας μάλιστα σημείωσε το υπ' αριθμόν 2.500 γκολ της ομάδας του. Η Φέγενορντ γλίτωσε από εντός έδρας... γκέλα, καθώς με δύο τέρματα του Τιλ σε εννέα λεπτά (80΄ & 89΄) σημειώθηκε η ανατροπή από το εις βάρος της 2-3, ενώ ο Ντρέσερς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 5-3 επί της Ναϊμέγκεν.