La Liga: Άνετα η Σεβίλλη, νίκη και για Εσπανιόλ! (Photos)

La Liga: Δεν ήταν και τόσο ντέρμπι το Σεβίλλη-Βαλένθια με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα (3-2). Νίκη της Εσπανιόλ επί της Αλαβές (1-0).

Η Βαλένθια είχε αρχίσει πολύ καλά το Πρωτάθλημα και μέχρι να της κάνει ανατροπή η Ρεάλ Μαδρίτης πριν μερικές μέρες, έμοιαζε η έκπληξη της σεζόν. Όμως η ήττα απ’ τους «μερένχες» και η παράδοση άνευ όρων στη Σεβίλλη, φέρνουν τα πάνω κάτω για τις «νυχτερίδες». Η ομάδα της Ανδαλουσίας σε λιγότερο από ένα ημίχρονο είχε «καθαρίσει» το ματς ουσιαστικά (3-1)!

Ο Πάπου Γκόμεζ στο 3ο λεπτό μόλις έκανε το 1-0. Ο Λάτο κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0 στο 15’. Ο Ράφα Μιρ στο 22’ ήρθε να… τριτώσει το καλό για τη Σεβίλλη κάνοντας το 3-0 που ουσιαστικά σήμανε και το τέλος του ματς μόλις απ’ το 22’!

Η Βαλένθια απλά κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 31’ με τον Ντούρο, δίνοντας κάποιες ελπίδες στον εαυτό της πως ίσως κυνηγήσει κάτι καλό στο δεύτερο μέρος. Αυτό δεν έγινε και το 3-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σεβίλλη έφτασε τους 11 βαθμούς σε 5 αγώνες, ενώ η Βαλένθια έμεινε στους 10 έχοντας ένα ματς περισσότερο.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ-ΑΛΑΒΕΣ 1-0

Δύο γκολ έβαλε ο Ντε Τομάς, μέτρησε το ένα. Πάλι χαρούμενη η Εσπανιόλ που επιβλήθηκε της Αλαβές με 1-0 σε ένα ματς ανάμεσα σε ομάδες που θα προσπαθήσουν να παραμείνουν στην κατηγορία όπως όλα δείχνουν.

Στο 18’ ο Ντε Τομάς σκόραρε, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μετά από εξέταση της φάσης. Τελικά, στο 54’ η ομάδα της Βαρκελώνης κέρδισε πέναλτι κι ο Ντε Τομάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-0.

Η Εσπανιόλ έφτασε τους 6 βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ η Αλαβές με ένα ματς λιγότερο, δεν έχει πάρει ακόμη βαθμό.

Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»
Παναθηναϊκός AKTOR: Φεύγει για Βελιγράδι με τελικό... προορισμό το Βερολίνο!
NBA: Μία ήττα μακριά από τον αποκλεισμό οι Μπακς - Στο 3-1 οι Πέισερς
Χάντμπολ: Με την Βαλούρ ο Ολυμπιακός στον τελικό