La Liga: Η αποβολή έκανε εύκολη τη δουλειά για τη Σεβίλλη! (Video+Photos)

La Liga: Με τη Ράγιο να παίζει με 10 παίκτες για περίπου 75 λεπτά, το ματς έμοιαζε τυπική διαδικασία για τη Σεβίλλη που επικράτησε 3-0!

Πρεμιέρα με νίκη για την Σεβίλλη στο Πρωτάθλημα της Ισπανίας για τη σεζόν 2021-22. Η ομάδα της Ανδαλουσίας φιλοξένησε στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» την νεοφώτιστη Ράγιο Βαγεκάνο. Με το τελικό 3-0 να αντικατοπτρίζει πλήρως την ανωτερότητά της στο χορτάρι.

Για να γίνει αυτό, βέβαια, χρειάστηκε να έρθει νωρίς μια φάση που άλλαξε οριστικά τις ισορροπίες. Στο σκορ αλλά και τις αριθμητικές! Στο 16ο λεπτό έγινε μια βαθιά μπαλιά. Ο Ιντρίσι κυνήγησε την μπάλα και μετά από λάθος του Λούκα Ζιντάν (τερματοφύλακας της Ράγιο) ήταν έτοιμος να σκοράρει. Ο γιος του Ζινεντίν Ζιντάν τον κράτησε και ο διαιτητής αμέσως υπέδειξε το πέναλτι και απέβαλλε τον νεαρό πορτιέρε.

Μετά από εξέταση της φάσης, δεν άλλαξε η απόφαση για το πέναλτι ή την αποβολή. Ο Εν-Νεσίρι ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ στο 19’ για τη Σεβίλλη. Που ήταν μπροστά και με παίκτη παραπάνω.

Το 2-0 ήρθε στο 55ο λεπτό, σκορ που ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τους Σεβιγιάνους. Ο Λαμέλα ήταν ο σκόρερ, με τον Αργεντινό να κάνει εξαιρετικό ντεμπούτο στην ομάδα της Ανδαλουσίας. Κι αυτό γιατί στο 79’ πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup