Premier League: Νικητής ο Τσιμίκας, ρεκόρ ο Σαλάχ! (Videos+Photos)

Premier League: Η Λίβερπουλ του Τσιμίκα επικράτησε άνετα 3-0 στην έδρα της Νόριτς των Γιαννούλη-Τζόλη. Πέμπτη σερί σεζόν σκοράρει στην πρεμιέρα ο Σαλάχ!

Το «Κάροου Ρόουντ» αποδείχθηκε αρκετά χαμηλό εμπόδιο για τη Λίβερπουλ. Ο όποιος ενθουσιασμός της Νόριτς, δεν ήταν αρκετός προκειμένου να την κάνει να πάρει κάτι θετικό απ’ την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Σε μια αναμέτρηση που είχε έντονο Ελληνικό χρώμα, καθώς ήταν βασικοί και έπαιξαν σε όλο το ματς οι Γιαννούλης-Τσιμίκας. Δεν χρησιμοποιήθηκε ο Τζόλης.

Ο Ντιόγκο Ζότα στο 26’ έκανε το 1-0 για τους «κόκκινους», που ήταν και το σημείο κλειδί στην αναμέτρηση. Το 2-0 για τη Λίβερπουλ ήρθε στο 65’ με τον Φιρμίνο μετά από ασίστ του Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος εννιά λεπτά μετά, σκόραρε για το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Με αυτό το γκολ, ο άσος της Λίβερπουλ έκανε ρεκόρ. Έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που σκοράρει για 5η συνεχόμενη χρονιά στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος!

Όσο για τους Έλληνες, ο Τσιμίκας είχε εξαιρετική παρουσία και θα μπορούσε να έχει πιστωθεί ασίστ στο 10ο λεπτό. Στο 63’ προωθήθηκε και το σουτ που επιχείρησε ανάγκασε τον Κρουλ σε σημαντική επέμβαση! Ο Γιαννούλης αρκέστηκε σε πιο παθητικό ρόλο λόγω της εικόνας του ματς. Ο Τζόλης που είναι λίγες μέρες στη Νόριτς, ήταν στην αποστολή αλλά δε χρησιμοποιήθηκε.