Premier League: Οι «σφήκες» τσίμπησαν 74 χρόνια μετά! (Videos+Photos)

Premier League: Ονειρική πρεμιέρα για την Μπρέντφορντ που επικράτησε 2-0 της Άρσεναλ στο πρώτο ματς της σεζόν!

Ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δε θα μπορούσαν να σκεφτούν καλύτερο εναρκτήριο ματς για τη σεζόν 2021-22, οι οπαδοί της Μπρέντφορντ! Οι «σφήκες» υποδέχτηκαν την Άρσεναλ στο «Community Stadium». Το οποίο ήταν κατάμεστο από κόσμο και είχε εκπληκτική ατμόσφαιρα! Κάτι που συνδυάστηκε με το εντυπωσιακό 2-0 των νεοφώτιστων!

Οι γηπεδούχοι γεμάτοι ενθουσιασμό και πάθος, επιβλήθηκαν των «κανονιέρηδων» που δικαίωσαν στο ντεμπούτο τους, όσους προβληματίζονται για τις μεταγραφές που δεν έχουν γίνει και την έλλειψη ποιότητας στο ρόστερ. Η Μπρέντφορντ ξεκίνησε το ματς δυναμικά και είχε δοκάρι στο 12ο λεπτό με τον Εμπέουμο.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει. Σε φάση διαρκείας στα καρέ της Άρσεναλ, η μπάλα έφτασε τελικά στον Κάνιος. Αυτός μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Ήταν το 22ο λεπτό και το πρώτο γκολ της σεζόν στην Premier League.

Το ματς έφτασε στην ανάπαυλα με το 1-0. Σκορ που ήταν δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα του ματς. Στο δεύτερο μέρος, ήρθε η αλλαγή του Μπουκάγιο Σάκα στο 58’. Του παίκτη που έχασε το πέναλτι με την Ιταλία στον τελικό του Euro κι έγινε δέκτης ρατσιστικών σχολίων. Οι φίλοι της Μπρέντφορντ σηκώθηκαν όρθιοι και τον χειροκρότησαν σε μία εντυπωσιακή στιγμή!

Το 2-0 για την Μπρέντφορντ που έπαιξε το πρώτο παιχνίδι της ιστορίας της στην Premier League, ήρθε στο 73’. Με… αστείο τρόπο. Ο Σόρενσεν έκανε το πλάγιο δυνατά στην περιοχή της Άρσεναλ. Όλοι κοιτούσαν την μπάλα, κανείς δεν την έδιωξε, έσκασε στο χορτάρι και τελικά στην κενή εστία ουσιαστικά, ο Νόργκαρντ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων! Σκορ που ήταν και το τελικό, δίνοντας θριαμβευτική νίκη στις «σφήκες»!

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»