La Liga: «Καθαρίζει» την Ευρώπη η Βιγιαρεάλ! (Video+Photos)

La Liga: Σημαντική εκτός έδρας νίκη της Βιγιαρεάλ στην έδρα της Βαγιαδολίδ με 2-0, που της χαρίζει ουσιαστικά την Ευρωπαϊκή συμμετοχή και την ερχόμενη σεζόν!

Ο μεγάλος στόχος της Βιγιαρεάλ είναι να συμμετάσχει την ερχόμενη σεζόν στο Champions League. Για να το πετύχει αυτό πρέπει να κατακτήσει το Europa League. Μέσω του Πρωταθλήματος, βέβαια, το «κίτρινο» υποβρύχιο θέλει να «καπαρώσει» μια θέση για την Ευρώπη, για να έχει… δεμένο το γάιδαρό της. Ουσιαστικά το κατάφερε μετά τη νίκη της για την 36η αγωνιστική της Primera Division στην έδρα της Βαγιαδολίδ.

Το ματς ήταν «φωτιά» και για τους φιλοξενούμενους, που βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη (18η θέση). Ο Ζεράρ Μορένο στο 68’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ουνάι Έμερι, με τον Καπουέ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 0-2.

Το «κίτρινο» υποβρύχιο με τη νίκη αυτή έφτασε τους 55 βαθμούς και είναι στο +5 από την 8η Θέλτα με δύο αγωνιστικές να απομένουν. Παράλληλα μείωσε στον 1 από τη Σοσιεδάδ και είίναι στο +1 απ' την Μπέτις, που όμως έχει ένα ματς λιγότερο.

Η Βαγιαδολίδ απ’ την άλλη, έμεινε στην 18η θέση με 31 βαθμούς και απέχει 2 από τη σωτηρία, ενώ έχει πίσω της στους 30 και 29 αντίστοιχα, τις Έλτσε και Εϊμπάρ!

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ