Serie A: Νίκη-σωτηρίας για Κάλιαρι, πεντάρα η Αταλάντα! (Videos)

Serie A: Τεράστιας σημασίας νίκη της Κάλιαρι κόντρα στη Μπενεβέντο με 3-1 εκτός έδρας, γκολάρα ο Λυκογιάννης-Πεντάρα της Αταλάντα στην υποβιβασμένη Πάρμα (5-2), στο 1-1 έμειναν Ελλάς Βερόνα και Τορίνο.

Νίκη μισή παραμονή για την Κάλιαρι στην έδρα της Μπενεβέντο! Οι δύο ομάδες είχαν διαφορά ενός βαθμούς και στην ουσία όποια έπαιρνε το ματς, θα είχε το μεγάλο πλεονέκτημα αποφυγής της τρίτης απ’ το τέλος θέσης! Τελικά η ομάδα της Σαρδηνίας με επιβλητικό τρόπο επικράτησε 3-1 και… πατάει γερά για την παραμονή της!

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε με εκπληκτικό τρόπο ο Μπάμπης Λυκογιάννης! Ο Έλληνας άσος πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό της αναμέτρησης, με εκπληκτικό σουτ έκανε το 0-1! Η Μπενεβέντο ισοφάρισε στο 16’ με τον Λαπαντούλα και έτσι πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Ο Παβολέτι στο 64’ έκανε το 1-2, για να έρθει ο Πέδρο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων για να διαμορφώσει το τελικό 1-3! Η Κάλιαρι έφτασε τους 35 βαθμούς και είναι στο +4 απ’ την Μπενεβέντο που βρίσκεται στην 18η θέση με 31.

ΠΑΡΜΑ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ 2-5

Εύκολο έργο είχε η Αταλάντα στην έδρα της υποβιβασμένης Πάρμα. Η ομάδα του Μπέργκαμο επανήλθε στη 2η θέση επικρατώντας 5-2 και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του Γιουβέντους-Μίλαν, που σε κάθε περίπτωση θα την ευνοήσει στη «μάχη» για το Champions League.

Ο Μαλινόφσκι στο 12’ άνοιξε το σκορ, με τον Πεσίνα στο 52’ και τον Μουριέλ στο 77’ να φτάνουν το σκορ στο 0-3. Ένα λεπτό μετά ο Μπρουνέτα μείωσε σε 1-3, για να έρθει ο Μουριέλ και πάλι στο 86’ να κάνει το 1-4. Ο Σομ δύο λεπτά μετά έκανε το 2-4 και ο Μίραντσιουκ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-5.

Η Αταλάντα είναι μόνη δεύτερη με 72 βαθμούς, ενώ η Πάρμα έχει ήδη υποβιβαστεί όντας προτελευταία με 20.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ-ΤΟΡΙΝΟ 1-1

Την ευκαιρία να «καθαρίσει» με την παραμονή έχασε η Τορίνο, που αν και προηγήθηκε στο 85’ με τον Βοϊβόντα, ισοφαρίστηκε στο «Μπεντεγκόντι» απ’ την Ελλάς Βερόνα στο 88’ με γκολ του Ντιμάρκο, για το τελικό 1-1.

Η «Γκρανάτα» έφτασε τους 35 βαθμούς και δεν έχει σωθεί μαθηματικά, ενώ η Ελλάς Βερόνα είναι ουσιαστικά αδιάφορη όντας στους 43 βαθμούς και τη 10η θέση.

Ρεάλ Μαδρίτης: Νέο συμβόλαιο με τον 14χρονο γιο του Μαρσέλο
Euroleague: Έως το 2026 στην Αναντολού Εφές ο Μιγιάτοβιτς
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 30 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα
Σοκ στο ελληνικό βόλει: Η Πέννυ Ρόγκα ανακοίνωσε ότι έχει καρκίνο